Bratislava - Podľa najnovších údajov je každý piaty Slovák v produktívnom veku bez zamestnania.
"Národný úrad práce (NÚP) nie je schopný zvrátiť negatívny trend vývoja nezamestnanosti, bez toho, aby sa oživilo hospodárstvo Slovenska," povedal Jaroslav Šumný, generálny riaditeľ NÚP.
Za hlavného vinníka rastu nezamestnanosti označil nevyjasnené vlastnícke spory vo výrobných podnikoch. S viac ako 20-percentnou mierou nezamestnanosti sa Slovensku podarilo preskočiť doterajšieho európskeho "lídra" - Španielsko a obsadilo tak prvú priečku rebríčka nezamestnanosti v krajinách Európskej únie a krajín integrujúcich sa do tohto zoskupenia.
Podľa Pavla Tomastu, riaditeľa odboru analýz, štatistiky a koncepcií NÚP môžeme očakávať, že nezamestnanosť ešte porastie a na jeseň tohto roka by malo byť bez práce 600-tisíc ľudí. V takom prípade sa miera nezamestnanosti vyšplhá na takmer 23 percent. Táto oficiálna prognóza zásadným spôsobom nabúrava jeden z troch makroekonomických pilierov štátneho rozpočtu na rok 2000. Ten totiž vychádza z predpokladu 16 až 17-percentnej nezamestnanosti. Dôsledom prílišného optimizmu ministerstva financií bude, že dane z príjmov fyzických osôb nedosiahnu takú úroveň, ako by tomu bolo pri 16-percentnej nezamestnanosti. Okrem toho budú ešte viac rásť nároky na sociálne výdavky štátu. Okrem toho sa dá očakávať ďalšie znižovanie kúpyschopnosti obyvateľstva, čo sa prejaví na slabších príjmoch dane z pridanej hodnoty. Výsledkom rekordnej nezamestnanosti bude potom rastúci tlak na udržanie deficitu štátneho rozpočtu. Nejde však len o štátny rozpočet. Vysoká nezamestnanosť sa totiž prejavuje napríklad aj na nízkych príjmoch Sociálnej poisťovne. Tá sa v posledných rokov zmenila zo ziskovej na prudko stratovú inštitúciu. Keďže znížený počet pracujúcich nestíha "živiť" nezmenený počet dôchodcov a rastúcu armádu nezamestnaných, dôchodcom sa tento rok po prvý raz v histórii SR aj napriek naplneniu valorizačných podmienok nezvýšia dôchodky. Ich životná úroveň preto klesne o úroveň inflácie. Podľa aktuálnych čísel by to predstavovalo pokles až životnej úrovne dôchodcov o 14 percent.
Autor: tv, dd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.