tom MUDr. Marián Kollár z Lekárskeho odborového združenia.
"Platy lekárov zrejme zostanú na rovnakej úrovni ako minulý rok, niektorým sa dokonca teoreticky aj znížia. Prakticky ich však na úroveň minulého roka vyrovná tzv. dorovnávací príspevok," zdôraznil.
Pripomeňme, že ešte za Javorského ministrovania sa prijala dlhodobá stratégia, podľa ktorej sa mali zdravotníkom navýšiť platy v troch etapách. Dve z nich stačil bývalý minister zdravotníctva realizovať, Tibor Šagát však pri nástupe do funkcie lekárov upozornil, že v rezorte sú závažnejšie veci ako ich platy a tie sa musia riešiť prednostne. Lekári s tým súhlasili a celý rok o navyšovaní svojich platov mlčali. "Predbežné sľuby však boli, že od 1. januára 2001 sa musia platové tarify nielen valorizovať, ale aj navýšiť o 45 percent. To mala byť realizácia tretej etapy dlhodobej stratégie. V skutočnosti, ale návrh novely zákona o verejnej službe neodráža tieto dohody," poznamenal M. Kollár.
Podľa neho, ak sa platy lekárom nenavýšia, vytvára sa tým ďalší priestor pre korupciu a úplatkárstvo. Minister Šagát minulý týždeň uviedol, že "v súčasnosti zarába neštátny lekár minimálne dvakrát toľko čo štátny". Napriek tomu situáciu lekárov v štátnej sfére stále nerieši a od začiatku januára, kedy ho žiadali o stretnutie, si nenašiel čas. Hoci svoj záujem o rokovania s profesnými skupinami deklaroval tým, že si na ne vyhradil niekoľko hodín v jeden deň v týždni. Úprava platov však nie je jediným nesplneným sľubom. Do návrhu novely zákona sa nedostalo ani predlžovanie dovoleniek lekárov z 5 na 8 týždňov, hoci ministerstvo uznalo, že sú fyzicky i psychicky vyťažení minimálne tak ako pedagogickí pracovníci. Preto sa budú predsedovia regionálnych organizácií LOZ koncom týždňa na svojom mimoriadnom stretnutí vo Zvolene zaoberať aktívnejším vystupovaním za splnenie svojich požiadaviek.
Autor: and
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.