spravodlivosti (MS SR). Ján Čarnogurský následne vyhlásil, že týmto sa zrejme končí cesta návrhu po vládnej línii, do parlamentu ho však predložia poslanci KDH. Napriek nesúhlasu SDĽ s takýmto riešením nepovažuje Čarnogurský rokovanie parlamentu o zákone za zbytočné. Zdôraznil, že je potrebné urobiť aspoň tento pokus o nastolenie spravodlivosti a vyšetrovanie zavlečenia Michala Kováča ml. doviesť do konca. Ak sa to nepodarí, potom budú musieť prevziať zodpovednosť tí, ktorí ústavný zákon nepodporia.
Čarnogurský zdôraznil, že v legislatívnej rade sa nevyskytol žiaden iný praktický návrh, ako doviesť vyšetrovanie do konca. Za jeden zo spôsobov považuje aj aktivitu poslancov Orosza a Kresáka, aby sa Kováč ml. obrátil na medzinárodné inštitúcie. Ich rozhodnutie však možno očakávať až do piatich rokov a až potom by nasledovalo konanie pred slovenskými orgánmi. Celý proces minister odhaduje na sedem až osem rokov. Dodal, že KDH podporí novelu zákona o konaní pred Ústavným súdom, keďže je potrebná aj pre budúcnosť. Tá však s najväčšou pravdepodobnosťou nevyrieši problém Mečiarovych amnestií, týkajúcich sa zavlečenia a zmareného referenda.
Predseda LRV Ľubomír Fogaš potvrdil, že ústavný zákon, ktorý by zrušil spomínané amnestie, je pre SDĽ neprijateľný. Zdôraznil, že ústava neobsahuje možnosť reparácie amnestie a náš systém rovnako ako európske normy zakazujú zasahovanie zákonodarného orgánu do konania súdov. Pripomenul zároveň neprípustnosť retroaktivity a nerešpektovania nálezu Ústavného súdu. Fogaš dodal, že podľa právnych expertov, ktorí čítali nález Šafárikovho senátu, sa zastavenie stíhania týka len bývalého námestníka SIS Jaroslava Svěchotu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.