panvy, ale i množstvo otázok. Najpálčivejšia z nich je, či mohli lekári zistiť zrastenie plodov ešte pred ich príchodom na svet, keďže technika používaná v súčastnosti umožňuje zistiť viaceré poškodenia. Vzhľadom na chúlostivú situáciu sa Rožňave a Košiciach k tejto otázke nechcel vyjadriť žiaden lekár. Čo na to lekári v hlavnom meste?
Špičková diagnostická technika, ktoré je na Slovensku v súčasnosti k dispozícii dokáže podľa vyjadrení gynekológov objaviť najrozličnejšie deformácie plodu a vývojové vady, teda aj prípadné siamské dvojčatá. No ani bratislavskí gynekológovia-pôrodníci neradi sa by vyjadrovali, či bolo možné včas diagnostikovať aj konkrétny prípad siamských dvojčiat v rožnavskej nemocnici.
Gynekológ z Gynekologicko-pôrodníckej nemocnice na Partizánskej potvrdil, že ultrazvuk sa robí bežne rodičkám, aby sa odhalili najrôznejšie vývojové vady, teda aj táto anomália. Včas diagnostikovať pri dvojčatách, či ide o zrastené deti, však považuje za veľmi individuálnu záležitosť - ak sú deti zrastené väčšou časťou tela, môže to byť podľa neho viditeľné. Ak sú však zrastené len povrchovo, nemusí to postretnúť ani skúsený lekár. Všetko sa totiž ani z najlepšieho utrazvuku nedá prečítať, najmä keď človek nemyslí na to, že by mohlo íst o takú raritu, akou sú siamské dvojčatá. V praxi pôrodníkov sa tiež občas ešte ojedinele vyskytujú aj prípady, kedy až po pôrode vyšlo najavo, že ide o obyčajné dvojičky.
MUDr. Marián Kollár z Fakultnej nemocnice v Bratislave tiež potvrdil, že je veľmi ťažké vyjadriť sa ku konkrétnemu prípadu, niektoré siamské dvojčatá sa totiž dajú dobre diagnostikovať, iný typ zrastenia sa však dá len veľmi ťažko odhaliť. Určitú úlohu podľa jeho slov zohráva aj otázka kvality prístroja, rovnako ako rutiny vyšetrujúceho.
Autor: jg,uj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.