utorňajšej Koaličnej rade (KR) SDĽ veľmi razantne zalobovala za svoj "kompromisný" variant, vyzeralo to skôr na zrážku. Tentoraz však ľavica narazila na taký pevný odpor, že sa stiahla fakticky bez boja. Od februára teda platíme viac za energie, dopravu, poštu i telefonovanie, čo nás síce ako spotrebiteľov tešiť nemôže, až na poslednú, veľmi diskutabilnú položku (telekomunikácie) však má drvivú ekonomickú logiku.
Keby mal byť včerajší priebeh vlády modelom pre budúce týždne a mesiace, tak žiadna sláva, ale nech. Ak sa odteraz SDĽ zakaždým len vybúri na KR a vyšantí v médiách, aby si vyrobila alibi, a potom nechá priechod rozumu, mohlo by to znamenať hladší chod vládneho stroja, ako minulý rok. Ten sprevádzal veľmi negatívny úkaz, keď všetky tzv. nepopulárne kroky kabinetu neúmerne zdržovali obradné tance ľavice. Ešte aby si včerajší principiálny formát udržal i premiér Dzurinda (ak si teda uddrží kreslo premiéra).
Umiernenejší prejav zo strany SDĽ by bol žiaduci aj preto, že jej nemôže záležať na ďalšom podmývaní Dzurindovej pozície. Ten pôsobil od úsvitu koalície ako katalyzátor medzi SDĽ a konzervatívno-liberálnym krídlom SDK, čo však po poslednom vývoji v SDK zjavne prestane fungovať. A keďže ľavica má bez ohľadu na občasné úkroky stále nadštandardný priestor na presadzovanie svojich ambícií, nemôže si sama želať rozpad celej konštrukcie.
O bojovej stratégii SDĽ môže veľa napovedať pokračovanie nesmrteľného seriálu Koncoš versus SMK, ktorý graduje do ďalšieho konfliktu. Tento rok by mal totiž priniesť "vyrovnanie" v prospech SMK, ktorá vlani ministrovi ustúpila v kauze pozemkového fondu za prísľub, že sa definitívne vyrieši prevod vlastnícky neidentifikovanej pôdy. Pripomeňme, že Koncoš vo februári menoval za šéfa SPF človeka, ktorý ešte ani nestihol odhodiť legitimáciu HZDS, pričom podľa dohôd, ktoré boli urobené ešte pri zostavovaní vlády, tento úrad mal pripadnúť SMK. Prevod neidentifikovanej pôdy je zároveň programovou prioritou SMK, ktorú sa jej podarilo pretlačiť i do programového vyhlásenia vlády.
Prísľub SMK nedostala od Koncoša, ale bol dohodnutý na KR, za prítomnosti Migaša. Minister SDĽ ale stále nechce o prevode pôdy bez určeného vlastníka do správy obcí ani počuť. Teraz vyrukoval s tvrdením, že by to dokonca bolo v rozpore s ústavou. K tomu sa zatiaľ ťažko vyjadriť, len minimálne zaráža, že ho takýto vynikajúci argument nenapadol už pred rokom. Nemenej je, samozrejme, šokujúce, že protiústavný krok sa dostal až do programového vyhlásenia vlády, ktorý sa "lepil" i za účasti regimentu právnikov.
Maďari sú tentoraz definitívne odhodlaní neustupovať a chcú pretlačiť odvolanie Koncoša na KR. Poslanec Gyurovszky ho napadol slovníkom, aký doteraz nemal precedens ani vo veľmi vypätých vzťahoch SMK-SDĽ. Je vraj väčší nacionalista, ako jeho predchodca Baco, Mečiar i SNS. Navyše Gyurovszky vytiahol na ministra i akési porušovanie zákona, keď sa vraj snaží o konfiškáciu pôdy tým vlastníkom, ktorým už bola podľa zákona vrátená. A že sa ide zo strany SMK na doraz, dokladá i rozhodnutie odvolať vlastného štátneho tajomníka pôdohospodárskeho rezortu Mészárosa, o ktorom majú podozrenie, že si ho Koncoš "kúpil" a realizuje jeho politiku.
Dostať z kresla Koncoša bude, samozrejme, nepriestreľné bez dobrozdania materskej SDĽ. Minister, ktorý manifestačne deklaruje, že ignoruje program vlády, by v normálnych pomeroch nemohol vo funkcii prežiť. Ak doteraz poľoval ďaleko za hranicou politicky únosného, mohol si to dovoliť jedine pre podporný postoj rodnej strany. Teraz sa čaká od SDĽ jasný signál, že aspoň takýmto výkričným abnormalitám urobí koniec. Čo by bolo zároveň aj znamením, že vníma delikátnosť situácie aj vzhľadom na premiéra a celú SDK.
Predstavme si takto, že by sa podľa vzoru Koncoš začali správať ešte tak dvaja-traja. Nedá sa - bol by to úplný rozklad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.