zastupiteľstve zaoberali jej členovia, medzi ktorých zavítali aj zástupcovia z ministerstva dopravy a Výskumného ústavu dopravy v Žiline.
Podľa slov predsedu komisie dopravy, poslanca Jána Šaraka je postupné zavádzanie IDS jeden z najúčinnejších a najvýznamnejších spôsobov, ako vylepšiť mestskú hromadnú dopravu v Košiciach. Progresívna cesta vedie podľa jeho slov cez deľbu práce medzi košickým dopravným podnikom, železnicami a autobusovou dopravou. Preto je potrebné tieto tri dopravy vzájomne skoordinovať v trasách i v cestovných poriadkoch, aby čo najviac vychádzali v ústrety cestujúcej verejnosti.
Ak by sa to podarilo, cestujúci by mohli plynulo prestupovať na jednotlivých dopravných uzloch a s jedným cestovným dokladom využiť rôzne druhy dopravcov. Občania by tak dostali možnosť cestovať lacnejšie, resp. efektívnejšie, to znamená, že za rovnakú cenu by zvládli želanú trasu za kratší čas.
Zavádzanie IDS nie je projekt jednoduchý a krátkodobý, v Košiciach sa zatiaľ zrealizovala len skúšobná prevádzka.
V budúcnosti si zložitosť celého procesu vyžiada založenie spoločnosti KIDS (Košický integrovaný dopravný systém), ktorej odborní pracovníci by sa naplno venovali koordinácií. V súčasnosti sa IDS realizuje len na báze entuziazmu členov a predsedu dopravnej komisie Ing. J. Šaraka a pracovníkov magistrátu z odboru výstavby a dopravy.
Ráta sa s tým, že v budúcnosti by do integrovaného systému mali byť zapojené aj prímestské obce, ktoré prejavujú záujem.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.