prezradil Marián Krlička, ktorý v týchto dňoch predstavuje vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici cyklus ženských aktov.
Pôvodným povolaním chemický inžinier, doplnil si začiatkom deväťdesiatych rokov odborné vzdelanie na Inštitúte výtvarnej fotografie v Prahe.
"Práve tu som sa po prvý raz stretol s fotením aktu. A odvtedy sa venujem tejto kráľovskej disciplíne. Občas potrebujem protiváhu, keďže sa teraz živím fotoreportážou," tvrdí.
Marián Krlička od roku 1992 zaznamenával pre mestský archív premeny mesta a jeho fotografie sú súčasťou viacerých publikácií Rudolfa Schustera, počnúc "Hlavnou ulicou", až po predčasne z distribúcie stiahnutý titul "Vstup do veľkej politiky".
"Pri reportážnej fotke si počkáte na dokonalé svetlo a nájdete si vhodnú kompozíciu. Ale umelecká fotka je už výpoveďou, akýmsi pretváraním skutočnosti. Fascinujú ma možnosti svetla, ktorým premieňam ženské telo na krivky. Nemám rád popisnosť a ide mi o potláčanie telesnosti. Snažím sa, aby bolo na mojich fotografiách cítiť atmosféru miesta a fyzickú ženu. Ide mi o zvýraznenie toho najkrajšieho čo na každej žene objavím. Mojím zámerom je vtisnúť fotke vlastnú pečať. Nechcem aby ju vytvárala profesionálna modelka. Preto väčšinou fotografujem ženy, ktoré poznám. Potrebujem mať totiž pri práci uvolnenú atmosféru," približuje tvorbu autor.
A aký je jeho ideál ženskej krásy?
"Mám rád štíhle ženy, fotia sa lepšie než bacuľky. V každej žene je však zašifrovaná krása. Záleží len, ako sa vám podarí nájsť a zvýrazniť ju. Podľa mňa škaredá žena nejestvuje."
Výstavu Mariána Krličku vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici môžete navštíviť až do 15. februára, kolekcia aktov následne poputuje do Bardejova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.