Pavla Bauera. Jeho klientela je široká. Líči a upravuje vlasy modelkám aj herečkám, speváčkam, politikom či ľuďom, ktorí v povedomí verejnosti nie sú.
"Je hrozne jednoduché robiť krásnymi známe a mladé osobnosti, ktoré majú čas a peniaze, aby vyzerali dobre", tvrdí Pavel. "Iná práca je so ženou, ktorá sa nikdy nelíčila, ale rozhodla sa pre zmenu. Tá jej môže pomôcť aj psychicky. Oboje je kreatívna práca a rád také protipóly striedam", dodáva. Starostlivosť o pleť prv vnímali ako doménu žien. Dnes je na trhu rad kozmetických výrobkov tiež pre pánov - hoci oveľa užší, rozhodne však dostatočný. Nazdávam sa, že aj muži by mali o seba dbať a vyzerať upravene".
V roku 1996 sa stal majstrom Českej republiky v make-upe a na medzinárodnej súťaži v Düsseldorfe o rok neskôr skončil na druhom mieste. Ide zatiaľ o najväčší úspech vizážistov z týchto zemepisných šírokv zahraničí.
"Súčasné smerovanie speje k prirodzenosti, jednoduchosti a rýchlosti nalíčenia, je minimalistické a zachováva prirodzenú krásu každého človeka", popisuje skratkovito. "Vizážisti sa usilujú odporúčať zákazníčke vhodné výrobky dekoratívnej kozmetiky, predviesť jej techniky líčenia a zvoliť pre ňu tú najschodnejšiu a najjednoduchšiu. Vizážisitka sa dá voľne preložiť ako skrášľovanie. Okrem toho má na starosti aj úpravu vlasov.
Pavel sa stará o svoju pleť - ako vraví - veľmi skromne."Ráno sa natieram bežnými krémami, aby som po celý deň, hlavne v lete, nemal vysušenú pleť a stále mám pri sebe balzam na pery. Na vlasy používam gel a ako každý chlap mám v kúpeľni prípravky na holenie. Občas si zájdem na solárko, v lete sa slním pri vode".
STÁVKA NA IMAGE - Hoci je pre reputáciu vizážistu dobré, keď sa pravidelne stará o známu speváčku alebo herečku, jeho tento štýl práce nepriťahuje. Vraví, že má rád pestrosť a potrebuje neustálu zmenu. Reklamy, módne prehliadky, prezentačné akcie firiem, spolupráca s fotografmi pri fotografovaní modeliek, s módnymi agentúrami alebo filmovou produkciou, lektorská činnosť, rozličné show - tu všade nachádza uplatnenie. Dva roky bol supervízorom komerčnej televízie.
"Netúžim, aby som robil jednu hviezdu, s ktorou budem jazdiť na koncerty alebo jej dokonca ešte robiť šoféra a na "placi" ju vždy nalíčim takmer rovnako, lebo ich image sa zas až tak často nemení. Navyše sú niektorí pred vystúpením podráždení a nervózni", vysvetľuje.
Na svoj image dnes vsádzajú hlavne speváčky."Tento trend k nám prichádza zo zahraničia. Keď v cudzine vydajú novú platňu, pokúša sa speváčka prísť s novým imageom - chce zaujať a udržať sa na špici. Koľkokrát aj za cenu story v novinách a časopisoch, čo sa deje aj u nás".
Popularitu v dnešných časoch robia interprétom najmä videoklipy, čiže to, čo divák počuje, lež predovšetkým vidí. "Preto producenti vsádzajú na image speváka, hviezdy chcú vyzerať krásne a bojujú samé so sebou a s vizážistami, aby vytvorili image, ktorý im sadne a bude o tom, čo momentálne spievajú a čo zaujme nášho diváka. Tak trocha mi lichotí, že práca vizážistov koľkokrát prebíja obsah pesničiek. A o tie by malo ísť v prvom rade", konštatuje Pavel s miernou iróniou v hlase.
Z CUKRÁRA MANEKÝNOM - Umelecké cítenie v sebe objavil ako trinásťročný, kedy sa začal venovať amatérskemu bábkovému, čiernemu a činohernému divadlu v Ostrave. S kamarátmi si sami vytvárali scény, navrhovali a šili niektoré kostýmy.
S týmto divadlom precestoval za pätnásť rokov, čo bol jeho členom, rad krajín sveta. Sen študovať bábkoherectvo na pražskej DAMU sa mu však nesplnil. Vyučil sa za cukrára, vyštudoval hotelovú školu, pracoval v gastronómii, učil ju tiež na odbornej škole, krátky čas bol aj sprievodcom cestovnej kancelárie.
Vo voľných chvíľach sa venoval modelingu."Cirkus pri takýchto akciách mi pripomína divadlo", smeje sa. Robil choreografiu módnych prehliadok a iných ostravských show, predvádzal ako manekýn módu aj účesy a po revolúcii sa rozhodol, že ostane na voľnej nohe ako vizážista. Kurzy vtedy ešte neboli, takže v oblasti dekoratívnej kozmetiky je Pavel samouk.
Pred štyrmi rokmi sa z Ostravy presťahoval do pražského podnájmu a v tomto roku sa rozhodol pre pokojnejšie bývanie neďaleko Prahy. "V Prahe som schopný zarobiť si viac", netají sa zaujímavejším finančným ohodnotením svojej práce v metropole.
NEBRAŤ KLIENTOVI OSOBNOSŤ - Na vizážistov sa dnes obracajú ľudia, ktorí musia pri svojej práci dobre vyzerať. O zmene či úprave svojej vizáže ale uvažujú aj mnohí ďalší. Vyskytuje sa tu však isté úskalie: vizážista aj štylista, ktorý má na starosti zas oblečenie, dokážu urobiť zo zákazníka úplne iného človeka, či už odlišným účesom, nápadnejším líčením alebo iným štýlom obliekania. Zavše sa stáva, že mu vezmú jeho osobnosť.
"Je pravda, že kto sa dá všanc vizážistovi, môže sa zmeniť na úplne iného človeka bez toho, aby to sám svojím rozumom zaznamenal," varuje pred unáhlenými zmenami Pavel Bauer. "Záleží na komunikácii medzi odborníkom a jeho klientom. Nie každý si uvedomuje, že veľkou zmenou môže byť aj úprava obočia, ktorá vie zmeniť výraz tváre. Poznám z branže zopár ľudí, ktorí sa rozhodli vizážistiku robiť okrem iného aj preto, že sami trpia dákym komplexom a takzvane sa opravujú na druhých. Sú medzi nami takí, ktorí pokiaľ nezmenia farbu vlasov a nevymyslia líčenie, že klientku nikto nespozná, nemajú pocit dobre vykonanej práce. A čo najhoršie - také experimenty vídame pravidelne v televízii alebo v podaktorých časopisoch a dostáva sa im nezaslúženej publicity. Vizážistika je o čomsi inom. Musíme pracovať citlivo, a pokiaľ na to nie je zákazník pripravený, nemôžeme ho radikálne zmeniť. Problém je, že dnes sa za vizážistu môže vyhlásiť každý."
Hoci Pavla Bauera vizážistika stále zaujíma, tvrdí, že by si rád vyskúšal nové povolanie. "Mám pocit, že ma moja práca nerajcuje tak ako v začiatkoch, kedy som sa večne učil a prichádzal na niečo nové. Dnes ma začína brať úplne iný smer - priťahujú ma počítače a v budúcnosti by som sa chcel presadiť aj v tejto oblasti".
text foto: Pavel Bauer netúži po 'svojej' hviezde, ktorú by líčil
alebo
Súčasný trend speje k prirodzenosti, jednoduchosti a rýchlisti nalíčenia", tvrdí Pavel Bauer
Foto: Z archívu autora
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.