základe dlhoročných poznatkov povedať, že v niektorých rodinách celá ťarcha starostlivosti o dieťa tkvie na bedrách matky. Tie popri zamestnaní a domácnosti samy na všetko nestačia. Často preto stratia kontrolu nad plnením školských i domácich povinností detí. Potom sa nečudujme, že v rodinách vládne napäté ovzdušie, na ktoré väčšinou doplácajú deti. Doma i v škole. Tu treba podotknúť, že za výchovu dieťaťa zodpovedajú v prvom rade rodičia a až potom škola.
V rodine musí byť účelná deľba starostlivosti o výchovu detí. Zvlášť to platí v predpubertálnom veku. Môžem z praxe uviesť konkrétne prípady, napr. stalo sa, že tam, kde sa matky nemohli dostatočne venovať školopovinným deťom, prevzali na seba túto úlohu otcovia. Žiaľ, nezodpovedne. Od triednej učiteľky si síce vypočuli vážne pripomienky o zlom správaní i prospechu detí. Sľúbili aj nápravu, ale tým sa všetko skončilo. Vážne problémy jednoducho doma zatajili. V ich prípade vyšlo všetko najavo vtedy, keď synovia a dcéry priniesli domov polročné vysvedčenie. Čo nasledovalo? Prísne telesné tresty. Položme si otázku: komu ublížili tým, že nedostatky zatajili? Odpoveď je jednoznačná. Sebe, škole, ale najmä vlastným deťom.
Rozumní rodičia nevyvolávajú po zlej známke alebo poklesku žiaka v rodine škandál a nesiahajú k fyzickým trestom. Naopak. Pre nich je to signál, aby sa deťom venovali vo zvýšenej miere.
Je veľkou chybou, ak nastane vzájomné obviňovanie medzi rodičmi, kto je zodpovedný za to, čo sa stalo. Rodičia si musia podeliť úlohy súvisiace s výchovou detí, so sledovaním ich telesného i duševného vývinu a zbaviť sa dvoch neduhov: predstavy, že ich deti musia za každú cenu vynikať a upustiť od fyzických trestov za prípadné neúspechy.
Do konca školského roku je dosť času na zlepšenie prospechu žiakov. Netreba upadať do beznádeje, ani lámať palicu nad deťmi so zlým prospechom a horším správaním a dokazovať im, že sú stratenou existenciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.