"Najdôležitejším cieľom kampane je odstrániť mýty o vlkovi, ktoré má dodnes mnoho ľudí. Pokladajú ho za krvilačné a nebezpečné zviera, ktoré šarapatí v prírode, napáda ľudí a dobytok, pričom skutočnosť je iná," uviedol predseda organizácie Ing. Juraj Lukáč.
Prečo vlastne človek potrebuje vlka? Hlavným dôvodom je stabilita v zložitom spoločenstve, akým je prirodzený les. O tom, že vlk v prírode predstavuje túto rovnováhu svedčí niekoľko faktov.
"Vlk je účinný likvidátor besných zvierat a bolo dokázané, že v miestach výskytu vlka je značne znížený výskyt diviačieho moru i besnoty, pretože vlk sa besnotou nakazí len veľmi zriedka", povedal J. Lukáč. Kde chýba vlk, nemôže dôjsť ani k dostatočnému omladzovaniu a obnovovaniu prirodzeného lesa kvôli premnoženiu raticovej zveri.
I keď sú tieto fakty všeobecne známe a stav vlkov nízky, podľa najnovšej vyhlášky Ministerstva životného prostredia je na Slovensku aj naďalej povolené v čase od 1.11. do 15.1. na túto zver poľovať. Tristo členov VLK-a v roku 1999 narátalo 180 a v tomto roku len 140(!) kusov vlkov čo je najnižší stav za posledných 10 rokov.
Na tieto fakty poukazujú ochranári vo svojej kampani. Sú za zmenu legislatívy, aby bol vlk podobne ako v Čechách, Poľsku i Maďarsku celoročne chránený. Požadujú zmeniť i zaužívaný spôsob určovania stavov zvierat, ktorých výsledky nie sú smerodajné.
V priebehu tohto storočia nebol na Slovensku zaznamenaný jediný prípad napadnutia a usmrtenia človeka vlkom. Na vyvrátenie nelichotivých predsudkov voči nemu má poslúžiť onedlho vydaná kniha O vlkoch a ľuďoch. Chovateľom dobytka bude určená publikácia s radami, ako vycvičiť pastierskeho psa pred útokom šeliem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.