plemien pre štartom, nás pri sobotňajšej návšteve Kojšovskej hole bezpečne viedli na miesto konania majstrovstiev Slovenska psích záprahov Eucanuba Cup 2000.
Toto celoslovenské podujatie už siedmy rok organizuje košický Askino Slovakia Alfa klub spadajúci pod asociáciu pretekárov so psími záprahmi. Ako prezradil riaditeľ Marek Harvan, ide už o siedmy ročník pretekov, ktoré sa po druhý rok konajú na Kojšovskej holi. Prvé sa odohrávali v Kavečanoch a na Jahodnej. Na Slovensku pracuje približne 17 aktívnych klubov a zúčastnili sa takmer všetky, vrátane zahraničného hosťa Andrzeja Ratymirskeho z poľského Rzesova. Od piatku až do nedele súťažilo 32 muscherov v piatich kategóriách, na krátkych, dlhých a nočných tratiach.
"Vďaka európskemu poháru na Donovaloch zaznamenal tento šport v posledných rokoch na Slovensku doslova boom, hoci je finančne náročný najmä vďaka chovu a presunom na súťaže. V sezóne je sedem až osem pretekov, možno aj preto je u nás zatiaľ len niečo do päťdesiatky jazdcov," prezradil Igor Pribula z Vranova nad Topľou, ktorý patrí medzi zakladajúcich členov saňového závodenia psov. Súťaží od roku 1992 a zúčastnil sa už na majstrovstvách sveta a v európskom pohári na Donovaloch v C kategórii, kde z 52 jazdcov skončil na 26. mieste. Na Kojšovke s číslom 22 so štyrmi psami bodoval...
Foto 4
Husky bol po stáročia nerozlučný pomocník kočujúcich chovateľov sobov v oblasti medzi Lenou, Beringovou úžinou a Ochotským morom v bývalom Sovietskom zväze. Až v roku 1908 si ho priviezol na Aljašku istý obchodník s kožušinami. Húževnaté plemeno sa v okamihu stalo hviezdou dostihových saňových pretekov. Husky zachránil mesto Noime pred epidémiou záškrtu, krkolomným transportom séra, keď prebehol viac než 674 míľ. Odvtedy má najdlhší závod muscherov rovnakú dĺžku. Dĺžku najdlhšej trate pre nepriazeň počasia však museli v sobotu vynechať.
Foto 2
"Mami, vezmime si jedného domov..." Obchod je obchod a kritéria saňových súťaží so psími záprahmi sú neúprosné. Každý jazdec zo svorky musí byť čistokrvný. Títo maličkí sú za á 5000 Sk.
Foto 1
Pre lepšiu orientáciu majú psy umiestnený pod kožou mikročíp s evidenčným číslom. Detektor potom urýchľuje kontrolu pred štartom. Muscher totiž nesmie pri súťaži vymieňať psov v záprahu
foto 3
"Tento šport je náročný na financie...," tvrdí predseda klubu severských plemien Igor Pribula z Vranova. Ako jeden z prvých u nás začal s chovom plemena sibírsky husky. Vlastní chovnú stanicu Arktik a je poradcom pre tento šport.
Foto 5
Kategória Pulka je určená sólobežcom, alebo nanajvýš trom psíkom. Bežec beží za sánkami so záťažou na bežkách. Vladimír Morávek z Červeného Kláštora pretekal za ŠKP Štrbské pleso, ale mal smolu. Podarilo sa mu zlomiť sánky a musel predčasne skončiť súťaž. "Mal som aj inú nevýhodu. Väčšinou sa jazdí s plemenom husky a ja mám malamuta, ktorý je trošku pomalší. Podľa mňa však má toto plemeno lepšiu povahu. Odjakživa totiž žilo s ľuďmi, s Eskimákmi kmeňa Mahlemuti na Aljaške. Nedokáže byť sám a musí mať pri sebe človeka. Nevýhoda je v bojovnosti týchto psov. Nečudo, používali ich na lov medveďov. Stačilo ich pustiť po stope a muscher už iba dokonal dielo. Môj pes Bony má na svedomí zatiaľ len šesť husí," prezradil 17-ročný Vladimír Morávek, ktorý si život tvrdých aljašských chlapov vyskúšal na vlastnej koži. Dve noci na Kojšovskej holi strávil pod stanom. Zahrieval ho iba Bony.
Foto 6
Zaslúžený oddych po návrate z etapy si každý prežíva po svojom. Tento krásavec pózuje objektívu našej fotografky a nevadí mu ani pod kožu sa zarývajúca zima.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.