spoločnosť, naberá obrátky. Ako sme už informovali, jadro problému spočíva v užívaní know-how, ktoré podľa riaditeľa Adams & Co., s. r. o., Ghioru Izsaka v rozpore so zmluvou nepoužívala len VSŽ Oceľ, ale došlo k rozšíreniu užívania aj na ďalšie spoločnosti VSŽ. O možnosti pužívať know-how aj mimo Ocele rozhodol bývalý prezident VSŽ Ján Smerek. Američania boli zo začiatku za mimosúdnu dohodu, v rámci ktorej požadovali zaplatenie 4 a pol milióna amerických dolárov. S tým zástupcovia VSŽ Oceľ nesúhlasili, ponúkali iba 410 tisíc dolárov ako poplatok za dodatočnú legalizáciu. Dohoda sa neuskutočnila a tak sa celý spor dostal na stôl Krajského súdu v Bratislave. Američania žiadajú od VSŽ Oceľ 9,6 milióna USD. Stanovisko VSŽ k problému sa nesie v jednoznačnom duchu - aplikácie použité v rámci VSŽ boli ohodnotené o poznatky a know-how zamestnancov VSŽ a preto nepokladajú nárok spoločnosti Adams za oprávnený.
Krajský súd v Bratislave jedenásteho januára tohto roku vydal predbežné opatrenie v súvislosti s týmto súdnym sporom. VSŽ Oceľ sa zakazuje používať a rozširovať na iné subjekty know-how až do jeho ukončenia. Ešte nepríjemnejším je ďalšie opatrenie, ktoré zakazuje VSŽ Oceľ disponovať s peňažnými prostriedkami na svojich účtoch tak, aby celkový denný zostatok na každom jednotlivom účte klesol pod 4,15 milióna korún. Ako nám povedal G. Izsak, účty boli zablokované do výšky 190 miliónov korún.
Pôvodná cena, za ktorú Adams odpredal know-how spoločnosti VSŽ Oceľ, predstavovala 65 tisíc dolárov. Keďže išlo o uvádzaciu cenu pre strategického referenčného klienta, podľa G. Izsaka bola iba polovicou bežnej taxy. Oceľ zaviedla know-how do 60 ďalších spoločností. Ak sa berie do úvahy iba uvádzacia cena, pri 60-násobnom porušení by mali železiarne zaplatiť približne 3,9 milióna dolárov. Za porušenie obchodného tajomstva bola zmluvne medzi obomi stranami dohodnutá sankcia vo výške 30 tisíc USD. Ak sa aj tá zníži o polovicu, pri 60 porušeniach je celková sankcia vymáhaná firmou Adams 900 tisíc dolárov. Spolu to predstavuje teda 4,8 milióna dolárov, to všetko však pri 50-percentnej zľave, ktorú Adams poskytol spoločnosti VSŽ Oceľ. Po zneužití know-how zo strany Ocele však požadujú už normálnu taxu - teda 9,6 milióna dolárov. Adams potrebu vydania predbežného opatrenia odôvodnil dávnejšie medializovanými zámermi veriteľov Ocele a VSŽ uplatniť si svoje pohľadávky aj formou exekúcie, konkurzu alebo prostredníctvom záložného práva, ako aj zverejnenými daňovými nedoplatkami vo výške dvoch miliárd korún.
Súd rozhodol o vydaní predbežného opatrenia tak, aby v spoločnosti VSŽ Oceľ ostalo dosť peňažných prostriedkov potrebných pre bežné podnikanie, teda i na vyplácanie zákonných odvodov či miezd. O stanovisko sme požiadali aj hovorcu VSŽ Jozefa Marka. Ten však skonštatoval, že vedenie spoločnosti VSŽ Oceľ nemá doposiaľ v rukách žiadne podobné rozhodnutie súdu a preto sa zatiaľ nechcú k celej záležitosti vyjadrovať. Je zaujímavé, že rozhodnutie vydané súdom jedenásteho jauára doposiaľ nestihlo doraziť do rúk samotného odporcu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.