poslanec a bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby je nevinný. Vyšetrovatelia totiž požiadali parlament o vydanie súhlasu na trestné stíhanie Ivana Lexu. Poslanci vládnej koalície zväčša ignorovali rozpravu, v ktorej vystúpilo deväť rečníkov, z toho osem z opozície, a bolo šesťdesiat faktických poznámok, z toho 58 z opozície. Ivan Lexa sa rokovania nezpčastnil, vládna koalícia takmer nereagovala na vystúpenia opozície.
Poslankyňa HZDS Irena Belohorská vystihla atmosféru: "Uvedomujem si zbytočnosť nášho konania." Napriek tomu sa opoziční poslanci nevzdávali. Augustín Marián Húska sa ani vzdať nemieni a tvrdí, že koalícia precvičuje ich obranné reflexy. Celá diskusia nakoniec prešla od Ivana Lexu k nezamestnanosti. Gustáv Krajči potom obviňoval novinárov, že sú hyeny, ktoré majú trikrát také platy ako členovia vlády, Vojtech Tkáč zasa vládu, že sú majstri Európy v nezamestnanosti. Poslanci HZDS trvali na tom, aby prišiel vyšetrovateľ, spochybňovali dôkazy. Ivan Hudec: "Bol jeden hlupáčik Jožko, vypisoval registráciu. Meno vedel, priezvisko vedel, prišlo pohlavie a povedal - mám. Presne takto sa správate vy a toto obsahuje správa, kde sa hovorí dôkazy - máme. Čo to má znamenať? To sme naozaj takí hlupáci? Sú iba dve možnosti, buď vedia, že z tých dôkazov nič nie je a preto sa boja, aby boli predložené, alebo sú presne takí istí ako hlupáčik Jožko, že im to stačí. Keď niekto bude hovoriť v tomto období o tomto štáte ako o právnom a demokratickom, tak potom je právny akýkoľvek štát, aj za Hitlera, aj za Stalina a neviem ešte za koho. Veď sa spamätajte!" Všetci z HZDS zhodne tvrdili, že kauzou Lexa chce vládna koalícia zastrieť skutočné probémy - nezamestnanosť, rastúce ceny. "Tu sa rozhoduje o vine, alebo nevine nevinného človeka," povedal Ján Cuper. Po dlhej rozprave kauzu Ivana Lexu preložili na dnes.
Za čo má byť Ivan Lexa stíhaný
Vyšetrovatelia hovoria o troch veciach
1) Vo funkcii riaditeľa Slovenskej informačnej služby vydal súhlas na neoprávnené použitie prostriedkov SIS v sume vyše 14 miliónov na založenie podnikateľských subjektov a na nákup cenných papierov.
2) Vymenoval vyraďovaciu komisiu a vydal súhlas na fyzickú likvidáciu strelných zbraní za niekoľko miliónov. Niektoré zbrane boli úplne nové. Dal tiež súhlas na fingované fyzické zlikvidovanie zbraní, ktoré sa potom previedli do istej puškárskej firmy, ktorá ich rozpredala, jednu z nich si kúpil aj Lexa.
3) Dozvedel sa o spáchaní podvodu svojim podriadeným. Ten mal odsúhlasiť vydanie peňazí z SIS súkromnej firme, ktorá za tie peniaze rekonštruovala dom spomínaného podriadeného. Ivan Lexa túto skutočnosť neoznámil orgánom činným v trestnom konaní a nevykonal žiadne opatrenia napriek tomu, že bol riaditeľom SIS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.