situácii, ktorá nastala tento utorok po tom, čo vstúpil do platnosti nový Liečebný poriadok. Ten totiž presne stanovuje, čo má byť v stomatologickej praxi hradené štátom a na čo si pacient bude doplácať, avšak rozsahu bezplatnej starostlivosti nezodpovedá množstvo finančných prostiedkov vyčlenených tento rok na stomatológiu. Navyše hodnota bodu je podľa zubných lekárov značne podhodnotená, preto sa pýtajú kompetentných, čo s tým.
"Vláda novým Liečebným poriadkom koná protiprávne, pretože občanom zaručuje čosi bezplatné, pričom to ale nemá z čoho uhradiť a zubných lekárov, ktorí sú už takmer všetci neštátni, núti vytvárať stratu, nie zisk. Prijatý zákon preto považujeme za likvidačný a je podľa nás veľmi neseriózne, že zatiaľ nie je na svete vykonávací predpis a nový cenový výmer, ktorý by stanovil reálnu hodnotu bodu v súlade so zákonom," týmito slovami otvoril včerajšiu tlačovú besedu prezident regionálnej komory zubných lekárov Košice MUDr. Milan Tomka.
Ako objasnil, výdavky štátu na stomatológiu sa každým rokom zmenšujú. Kým minulý rok sa na tento odbor vydalo približne 2,4 miliardy korún, na tento rok je plánovaná suma iba 1,8 miliardy, čo je podľa stomatológov nepostačujúce.
"Vezmime si do úvahy len desaťpercentnú infláciu, nárast cien za materiál či aktuálne zvýšenie ceny elektrickej energie. Dve renomované ekonomické agentúry vlani vyrátali, že priemerná hodnota bodu v stomatológii sa pohybuje okolo 1,53 Sk. V praxi však túto hodnotu limituje jednak ministerstvo zdravotníctva a tiež zdravotné poisťovne - v súčasnosti predstavuje iba 69 halierov! To je bezmála o korunu menej, ako by bolo potrebné, preto naše náklady na ten-ktorý výkon nezodpovedajú bodovému ohodnoteniu," tvrdí člen prezídia Slovenskej komory zubných lekárov MUDr. Juraj Dobrík, ktorý sa pýta, čo ďalej.
"Máme azda platiť stomatologickú starostlivosť pacientom z vlastného vrecka, alebo porušovať zákon a vyberať doplatky, ktoré by občania podľa zákona nemali platiť, keďže výkony by mali byť plne hradené zdravotnou poisťovňou?" kladie si rečnícku otázku.
Ako sme sa dozvedeli, stomatológovia síce vedeli, že nový Liečebný poriadok má vstúpiť do platnosti prvého februára, ale keďže neboli vyhotovené vykonávacie predpisy, bolo im povedané, že sa jeho platnosť posunie až na začiatok apríla tohto roku. Kým do pondelka boli v tom, že platí prvá možnosť, popoludní sa nečakane dozvedeli, že je to inak...
"To nás dosť zaskočilo, neboli sme na to pripravení. Od štátu je to maximálne neseriózne, nakoľko neboli včas vyhotovené vykonávacie predpisy. Omeškajú sa o niekoľko týždňov a do tej doby budeme stáť pred spomínanou dilemou. Buď budeme protizákonne vyberať doplatky, alebo budeme okrádať sami seba..." konštatoval MUDr. Dobrík.
V tej časti Liečebného poriadku, ktorá zahŕňa výkony plne hradené zdravotnými poisťovňami, sa podľa neho nachádza asi 60 až 70 percent všetkých výkonov v stomatologickej starostlivosti. A to vstupná prehliadka chrupu, základné vyšetrenia preventívneho charakteru, akútna starostlivosť, teda ošetrenie bolesti a takzvaná "sociálna" plomba. Za ostatné pacient bude musieť zaplatiť, je však možné, že bude doplácať aj na to, na čo by podľa zákona nemal.
"Ako ďalej, rozhodneme na zajtrajšom (dnešnom - pozn. red.) stretnutí členov našej regionálnej komory, no každý môže zvoliť aj individuálny postup. Ja predpokladám, že väčšina z nás dá pacientovi na výber - buď si do reálnej ceny výkonu doplatí, alebo bude musieť hľadať ošetrenie u iného lekára, ktorý bude ochotný uskutočniť ho na svoje náklady. Je nám jasné, že pacienti sa budú domáhať toho, na čo majú zo zákona nárok, ale musia pochopiť, že takto to nejde. Za vzniknutú situáciu nie sú zodpovední stomatológovia, ale vláda, keď umožnila vstup do platnosti zákonu, aj keď cenové záležitosti ešte nie sú doriešené," uzavrel MUDr. Milan Tomka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.