počtom svojich pracovníkov k druhej najväčšej inštitúcii na východnom Slovensku, pričom zamestnáva takmer 2100 ľudí a vzdeláva 12 tisíc študentov, sú takéto zmeny na postoch vo vedení fakúlt významnou udalosťou. Pri príležitosti ich uvedenia do úradov predstavil nových dekanov na včerajšej tlačovej konferencii rektor Technickej univerzity Dr.h.c. doc. Ing. Miloš Somora, CSc.
Dekanom Strojníckej fakulty zostal aj v ďalšom funkčnom období prof. Ing. František Trebuňa, CSc., rovnako ako dekanom Ekonomickej fakulty prof. RNDr. Vincent Šoltés, CSc. a dekanom Hutníckej fakulty prof. Ing. Ľubomír Mihok, DrSc. Ako noví sa vo svojich dekanských funkciách predstavili prof. Ing. Pavol Rybár, CSc. - dekan fakulty BERG (baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, doc. Ing. Dušan Kocur, CSc. - dekan Fakulty elektrotechniky a informatiky a doc. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. - dekan Stavebnej fakulty.
V druhej časti konferencie oboznámil rektor univerzity prítomných novinárov so súčasným finančným stavom TU. Ako uviedol, rozpočet slovenských vysokých škôl pre rok 2000 činí 5,6 miliardy korún, a nie je v silách akademickej obce, aby to bolo viac. Vyjadril nespokojnosť nad prístupom rady vysokých škôl, ktorá pri schvaľovaní spôsobu prerozdeľovania prostriedkov na VŠ odmietla prerokovať variant, ktorý navrhla Technická univerzita v Košiciach.
"Univerzita dostáva od štátu rozpočet, ktorý v globále predstavuje 400 miliónov korún," informoval rektor TU a pokračoval: "Z týchto prostriedkov uhrádzame mzdy, odvody, výskum, prevádzku a všetky náklady. Len na vedu a výskum dostala univerzita milión korún spoločne pre všetky fakulty, čo je veľmi málo. Minulý rok sme síce vyžili, ale skončili sme s dlžobou 9 miliónov korún, pričom pohľadávky máme najmä voči energetikom. Súčasný rozpočet je oproti minulému roku nižší asi o 5 percent. Logicky to teda opäť nebude postačujúce a dlžoby sa ešte viac nahromadia," dokončil Miloš Somora. Ako ďalej uviedol, na Technickej univerzite v Košiciach študuje 10,5 študenta z celkového počtu vysokoškolákov, napriek tomu univerzita dostáva len 8,9 percenta z celkových prostriedkov 5,6 miliardy, ktoré vláda schválila pre rezort vysokého školstva.
"Následok toho je priemerný zárobok zamestnancov Technickej univerzity v Košiciach oproti iným slovenským univerzitám podpriemerný," tvrdí rektor. "S rozpočtom, ktorý dostávame, by sme normálne fungovať nemohli. Sme preto odkázaní na vlastnú hospodársku činnosť, zo zákona totiž môžeme využívať nadpríjmy, ktoré vykážeme. Pravdepodobne teda zdražíme sociálne služby študentom a iné služby, ako napríklad prenájom a podobne," dokončil Miloš Somora.
Univerzita je odkázaná najmä na zahraničné granty, hospodárske zmluvy a spoluprácu so silnými slovenskými inštitúciami. Škola nemá dostatočné prístrojové vybavenie, kupuje sa prevažne výpočtová technika, ktorá však nedokáže pokrývať nároky univerzity.
"V súčasnosti sa ešte dá ako-tak vydržať, v budúcnosti sa však už nemôžeme uspokojiť so zvyškami, ktoré dostaneme ako poslední, čo je teraz zaužívaný postup pri rozdeľovaní prostriedkov pre vysoké školy," zareagoval Miloš Somora. Ako na záver dodal, univerzita chce na pedagogické posty v budúcnosti obsadiť najmä mladých ľudí a doktorantov, ktorí však v súčasnej finančnej situácii motiváciu vykonávať na škole prax nemajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.