nepredstavil ako politik, ale ako agent pre zastupovanie Slovenskej republiky v konaní pred Európskou komisiou a Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu.
Témou radov besied, ktoré absolvoval, bolo oboznámenie študentov s problémami v otázkach ľudských práv a takisto trestného práva.
"Po ôsmych rokoch existencie ústavy SR zisťujeme, že je veľký rozdiel medzi právom v knihách a právom v praxi". Podotkol R. Fico a zároveň dodal: "Zakotvili sme také práva, ktoré nie sme schopní v praxi realizovať a na ktoré sme nevytvorili dostatočné ekonomické podmienky".
Medzi takéto konkrétne prípady zaradil bezplatnú zdravotnú starostlivosť, právo na zdravé životné prostredie a takisto častokrát v médiách prezentovanú otázku udeľovania amnestie. V súvislosti s ľudskými právami sa študenti zaujímali aj o oblasť práva na život ako je trest smrti, eutanázia či umelé prerušenie tehotenstva. Jeden z najproblematickejších nedostatkov v právnom systéme SR označil prieťahy v súdnom konaní.
"V Európskom súde pre ľudské práva platí Slovensko pokuty za to, že slovenské súdy nedodržiavajú stanovené lehoty". Dôsledkom týchto prieťahov je častokrát nedôvera občanov vo vzťahu k štátnym orgánom. Robert Fico sa vyjadril aj k otázke etnoturistiky slovenských Rómov do zahraničia, ktorá nepochybne súvisela s témou besedy. Turizmus slovenských Rómov označil za špekuláciu, pretože: "Výlety Rómov nemajú nič spoločné so sociálnou situáciou na Slovensku". Ako nám ďalej R. Fico vysvetlil: "Celý azylový proces vo Fínsku trvá šesť až deväť mesiacov. Počas tohto obdobia dostáva dospelá osoba okolo 1200 fínskych mariek a každý ďalší člen rodiny od 800 do 1000 fínskych mariek, čo je skoro také isté, ako bežný príjem normálnej fínskej rodiny. Na konci tohto azylového procesu rozhodne súd, či udelí alebo neudelí azyl. Ak sa neudelí azyl a súdu je zrejmé, že išlo o zneužitie práva na azyl, zväčša dostávajú títo ľudia pečiatku do pasu - nežiadúca osoba na dva roky. Oni sú prešpekulovaní. Vedia, že v živote azyl nedostanú, stiahnu žiadosť zo súdu, aby súd nemal o čom rozhodnúť a potom sa môžu opätovne vracať na to isté miesto. Imigrácia Rómov zo Slovenska je vyslovene ekonomického charakteru". Špekulácia Rómov je však len jedna stránka veci. Druhou je hodnotenie krajín v západnej Európe vo vzťahu k našej krajine. "Mrzí ma, že si pcháme hlavu do piesku, len aby nás nikto nekritizoval za to, že ak sa dotkneme Rómov, tak sa nedostaneme do Európskej únie. Ak tomu necháme voľný priebeh a dovolíme Rómom, aby si vyberali krajiny, kde je výhodný azylový proces, tak nám tieto krajiny zavedú víza a tým pádom si sami zhoršujeme postavenie," uviedol R. Fico. Riešenie tohto problému obsahuje jeden návrh, ktorý je však ešte v štádiu príprav. Podľa neho vláda plánuje neposkytovať sociálne dávky v období dvanástich mesiacov osobe, ktorej sa preukáže jej odchod do zahraničia špekuláciami. Toto sa prejaví nepridelením azylu dotyčnej osobe.
"Musia si zvážiť, že ak robia zlé meno krajine, ak špekulujú, tak za špekuláciou musí prísť ekonomická sankcia".
Je prirodzené, že v tom diskusií vzbudila práve táto otázka, pretože vízová povinnosť zo strany západných krajín sa týka nás všetkých. Ľudské práva však zasahujú aj do takýchto sfér a preto by mal byť každý informovaný o tom, čo je a čo nie je jeho právom. Je nesmierne dôležité, aby sme všetci mali prístup k tejto civilnej biblii - ústave SR a boli oboznámení so svojimi základnými právami a slobodami, ktoré obsahuje druhá hlava ústavy.
Autor: Jaroslava FARKAŠOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.