Najnovšie nás na tento problém upozornili pracovníci košickej spoločnosti Ekothermal.
"Doposiaľ nám neboli vyplatené výplaty za december, ktoré sme mali dostať v januári. Stravné lístky nedostávame dva mesiace, nehovoriac o niekoľkoročnom probléme s nevyhnutnými toaletnými potrebami. Aby toho nebolo málo, za každú vec sme sankcionovaní. Ak si napríklad zapálite v práci cigaretu, dostanete aj tisíc korún pokuty, hoci v pracovnej zmluve nie je ukotvená žiadna podobná podmienka. Sankcie sú často také veľké, že napokon človek dostane k výplate iba základnú minimálnu mzdu. A ak náhodou vodič auta havaruje, má smolu. Napriek tomu, že nielen samotné autá, ale aj zamestnanci sú poistení za škody spôsobené zamestnávateľovi, strháva mu firma zrážky zo mzdy. Tým pádom si vlastne uplatňuje náhradu škody dvakrát, u poisťovne aj u zamestnanca. Od januára nám znížili plat v priemere o 2 a pol tisíc, niekomu to robí dokonca aj tritisíc mesačne. Zníženie miezd nám bolo avizované k začiatku tohto roku, napriek tomu sme však dostali nižšie výplaty už v decembri. Keď sa sťažujeme, dostane sa nám takej odpovede, ako napríklad v utorok od pánov Rudu a Pástora - brána je veľká, komu sa nepáči, môže odísť," zhrnuli nám svoje problémy dvaja zamestnanci firmy.
O vyjadrenie sme požiadali zástupcu konateľa Ekothermalu Jaroslava Pástora: "Čo sa týka sankcií, napríklad za fajčenie, zamestnanci dostali v tomto smere slovný príkaz, ktorý je zároveň internou smernicou. Pracovné zmluvy sú postavené na minimálnu mzdu, zvyšok tvorí pohyblivá zložka, teda odmeny. V prípade zistenia nedostatkov môže zamestnávateľ siahať na túto pohyblivú zložku. Treba si uvedomiť, že práca našich zamestnancov je pod ostrým dohľadom poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí nám vytýkajú, že si fakturujeme vysoké čiastky za čistenie mesta a pritom sa naši zamestnanci ulicami prechádzajú pofajčievajúc si. Ak chceme spĺňať požadované kritériá, musíme zamestnancov aj sankcionovať, aby skvalitnili svoju prácu. Pokiaľ ide o vyplácanie miezd, je všeobecne známym faktom, že mesto nám neplatí. Časť výplat však už bola poukázaná na účty, napríklad zamestnanci spaľovne dostali celé výplaty a zvyšok peňazí je na ceste. Určite nie je našim záujmom nevyplatiť mzdy, sme však limitovaní peniazmi, ktoré dostaneme. Situáciu nám komplikuje aj skutočnosť, že nám neplatia napríklad ani Technické služby, ktoré síce vyberajú od občanov poplatky za likvidáciu odpadu, samotnej spaľovni ich však už neodvádzajú," skonštatoval J. Pástor.
Priznal, že nespokojným zamestnancom hovoria, že pokiaľ si vedia nájsť inú prácu, môžu odísť. V tomto smere podľa jeho slov zamestnancom vychádzajú v ústrety, nikomu odchod nekomplikujú a rozväzujú s nimi pracovný pomer tak, aby boli akceptovateľní či už úradom práce alebo novým zamestnávateľom.
Na margo zrážok zo mzdy v prípade ujmy na majetku zamestnávateľa aj v prípade, ak je zamestnanec proti takýmto udalostiam poistený, J. Pástor poznamenal: "Takéto niečo je potrebné dokázať a keďže neviem, o aký prípad konkrétne ide, ťažko sa k tomu môžem vyjadriť. Systém je taký, že ak sa napríklad na vozidle spôsobí škoda za 50 tisíc korún, poisťovňa uhradí možno 30 tisíc. Rozdiel v škode si môžeme nárokovať voči poisťovni, ak je pracovník pre takýto prípad poistený a vtedy si už nenárokujeme úhradu škody od zamestnanca. Riadime sa ustanoveniami Zákonníka práce, ktoré presne definujú, v akých prípadoch a do akej výšky môžeme pracovníkov sankcionovať. Je mi známe z minulých rokov, že asi v dvoch prípadoch sme vracali peniaze pracovníkom, keď nám dodatočne poisťovňa peniaze uhradila."
V súvislosti so znížením miezd J. Pástor vyhlásil, že pre tento rok došlo ku zníženiu výkonov, čo sa musí premietnuť aj v znížení miezd. To, že mzdy boli znížené už v decembrových výplatách, odôvodnil fyzickým nedostatkom peňazí, keďže mesto im neplatí za vykonané práce. Pod zníženie platov sa podpísala aj skutočnosť, že zhruba sto zamestnancov malo kumulovanú pracovnú náplň, podľa pracovnej zmluvy vykonávali prácu vodiča a čističa. Keďže tejto zimy sa pracovalo len na niekoľkých strojoch, a nie na sypačoch ako vlani, vykonávali zamestnanci len funkciu čističa. V plate sa teda odrazila aj kvalifikovanosť skutočne vykonávanej práce. Čo sa týka teplej stravy, potvrdil, že zamestnanci nedostávajú stravné lístky, robotnícke profesie však majú zabezpečenú teplú stravu.
Reálny obraz súčasnej situácie J. Pástor zhrnul slovami: "Je našou snahou poskytovať pracovníkom čo najlepšie pracovno-sociálne podmienky, sme však limitovaní finančnými prostriedkami, ktoré sú v súčasnosti veľmi chabé."
A aké sú východiská z tejto neradostnej situácie, kedy konečne dôjde k znormalizovaniu pomerov? Na to nám odpovedal Peter Ďurica, konateľ spoločnosti Delta Management, ktorá je vlastníkom Ekothermalu: "Získali sme od mesta prísľub, že začnú s uhrádzaním faktúr za práce vykonané spoločnosťou Ekothermal. Riešime tiež problém s Technickými službami, ktoré zadržiavajú platby od občanov za zneškodnenie odpadu, čo mesačne predstavuje 3 a pol milióna korún. Znormalizovanie finančných tokov s mestom a Technickými službami očakávame v dohľadnej dobe. Prostriedky, ktoré nám reálne patria za vykonávanú činnosť, plne postačia na uhrádzanie prevádzkových, mzdových a ostatných nákladov, spojených s činnosťou celej spoločnosti Ekothermal," vyhlásil P. Ďurica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.