našich končinách radi investovali. Americká firma Molex, ktorá je druhým najväčším výrobcom konektorov na svete sa po dlhších úvahách minulý týždeň definitívne rozhodla, že na Slovensku, konkrétne v obci Kechnec v okrese Košice-okolie investovať bude. Výroba by sa mala spustiť v novembri tohto roka, vyrábať sa budú konektory pre telekomunikačný, automobilový i spotrebný priemysel, 97 percent výroby pôjde na export. Celkový objem investície by mal dosiahnuť 75 miliónov amerických dolárov v horizonte desiatich rokov, postupne by malo byť zamestnaných 600 ľudí. Konečnému verdiktu amerického vedenia firmy Molex o podniku v Kechneci predchádzalo narušenie dôvery voči Slovensku. Generálny riaditeľ spoločných podnikov firmy Molex pre východnú Európu Franz Vollmann tvrdí, že by o tom dokázal napísať knihu. Ako uviedol na včerajšej tlačovej besede, prvé rokovania o možnosti výstavby pobočky firmy Molex v Kechneci sa začali pred vyše dvoma rokmi. Problém spôsobila zmena vlády a s ňou spojená úprava legislatívy, ktorá mala vytvoriť podmienky na prílev zahraničného kapitálu na Slovensko. Brzdou rýchlejšieho postupu v realizácii investícii Molexu sa stala mylná informácia o daňových úľavách. Niektoré médiá uviedli, že exminister hospodárstva Ľudovít Černák dal Molexu písomný prísľub, že vláda mu poskytne 15-ročné daňové prázdniny, čo by však bolo v rozpore so zákonom. Franz Vollmann sa vyhol priamej odpovedi na otázku, či písomný prísľub Černáka existuje. "Dostali sme istú informáciu, že to pre Molex bude možné," uviedol. Vláda však v súlade s platnou legislatívou odobrila Molexu spolu s ďalšími výhodami 10-ročné daňové prázdniny. "Bolo to trochu sklamaním, v dôsledku čoho sa oddialilo konečné rozhodnutie o začatí výroby a predĺžil sa aj proces príprav," uviedol Franz Vollmann. Ako dodal, "možno niekto predbehol sled udalostí. Vláda neskôr špecifikovala, pokiaľ možno ísť. Zároveň chápem, že vláda nemohla nerešpektovať názor Európskej únie, ktorá vyvíja tlak na obmedzenie daňových úľav". Franz Vollmann pripustil, že jeho firma pod vplyvom týchto skutočností veľmi silne uvažovala o svojom odchode zo Slovenska. Dôležitú úlohu však zohrala miestna podpora investícií v regióne s 27-percentnou nezamestnanosťou. Vollmann pripustil, že iné krajiny v stredouerópskom priestore, napríklad Poľsko, sú na prílev zahraničného kapitálu o veľa lepšie pripravené.
Firma Molex pôsobí v 21 krajinách sveta, je druhým najväčším svetovým výrobcom konektorov na svete. Orientuje sa predovšetkým na telekomunikačný a automobilový priemysel, ako aj výpočtovú techniku.
Investícia Molexu v Kechneci je rozplánovaná do troch fáz. V priebehu desiatich rokov sa ráta s celkovou investíciou 75 miliónov dolárov, predstavitelia firmy dnes nevylučujú, že to bude viac. Rovnako aj v prípade plánu celkovo zamestnať 600 ľudí, v tomto roku Molex plánuje vytvoriť 50 pracovných miest. Podľa Franza Vollmanna samotná výroba sa začne v novembri tohto roka, v apríli by sa mala spustiť skúšobná výroba v prenajatých priestoroch, kde by malo pracovať asi 30 ľudí. S výstavbou objektu v Kechneci by sa mala začať koncom marca.
Optimisticky vyznievajú slová generálneho riaditeľa spoločných podnikov firmy Molex pre východnú Európu Franza Vollmanna, ktorý je presvedčený, že táto investícia priláka na Slovensko i ďalších zahraničných investorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.