včerajšieho vydania novín San Francisco Chronicle vedci identifikovali rok 1930 ako rok, keď opice, pravdepodobne šimpanzy, v západnej Afrike prvýkrát preniesli vírus na človeka.
Na analýzu rýchlosti mutácie vírusu HIV použili vedci superpočítač Nirvana. S predpokladom, že táto rýchlosť je konštantná, sa vedci dostali k predchodcovi, nazvanému vírus Evin. Imunologička Bette Korberová, správkyňa obrovskej databázy vírusu HIV v laboratóriách v Los Alamos, tvrdí, že určenie pôvodu epidémie AIDS nie je len čisto akademickým triumfom, ale môže mať aj dôležité praktické aplikácie.
Pochopením rýchlosti mutácie a identifikovaním rôznych variantov vírusu HIV budú výskumníci možno schopní vytvoriť nové lieky pre rozličné kmene HIV a vyvinúť vakcíny proti skupinám variantov vírusu.
Počítačový rozbor datoval prvý prenos vírusu na rok 1930 plus-mínus štyri roky, pričom podľa Korberovej sa tento prenos pravdepodobne udial viackrát - sedem alebo aj viac - podľa všetkého pri uhryznutí človeka šimpanzom či inou opicou.
Jedným z problémom pri datovaní pôvodu AIDS je absencia dôveryhodných informácií o tom, kedy bol HIV vírus u človeka prvýkrát nájdený. Všeobecne považujú vedci za prvý prípad krv neznámeho muža, ktorý na AIDS zomrel v Kongu v roku 1959.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.