parlament zákon posunul do druhého čítania. V najbližších dvoch mesiacoch by mali jeho obsah vylepšiť poslanci v parlamentných výboroch. Ústavnoprávny výbor parlamentu by mal dať definitívne stanovisko k zákonu do 7. mája tohto roka. Návrh má podporu tretieho sektora i Transparency International Slovensko.
Zákon zabezpečuje právo verejnosti na informácie a povinnosť inštitúcií informovať o všetkom, čo iné zákony neurčili ako tajné. Obavy z toho, že podľa tohto zákona sa dajú získať osobné údaje o tretích osobách, sú neopodstatnené. Neposkytnutie informácie, alebo jej poskytnutie po uplynutí lehoty stanovenej zákonom sa považuje za porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom. Vláda návrh, ktorý do parlamentu predložila skupina poslancov na čele s J. Langošom, neschválila. Podľa kabinetu má zákon množstvo nedostatkov a bude mať negatívny dopad na štátny rozpočet v dôsledku zvýšenej administratívy. Poslanec HZDS J. Cuper povedal, že zákon naráža na verejné a súkromné záujmy, pretože občan má právo, aby isté údaje o ňom boli chránené. Podľa neho väčšina médií je už v súkromných rukách, a preto musí byť záruka proti zneužívaniu získaných informácií. Poslanec DS J. Langoš o rozprave v pléne parlamentu povedal, že zákon mal podporu opozície s tým, že "zákon treba vypitvať. Vlastne povedali, že podporia zákon, ktorý nebude vykonateľný".
V druhom čítaní je aj poslanecká novela zákona o civilnej službe. Poslanci navrhujú dĺžku civilnej služby na 15 mesiacov, teda o tri mesiace viac, ako je dĺžka základnej vojenskej služby. Ministerstvo obrany presadzuje trvanie civilnej služby 18 mesiacov s tým, že priestor na jej ďalšie skracovanie sa vytvorí prijímaním zákona o bezpečnosti a zákona o ozbrojených silách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.