sú pravidelne organizovanie majstrovstiev republiky, rôzne medzinárodné preteky a postupne rozšírenie o ďalšie vekové kategórie. Stúpajúci kredit zápasenia sa odzrkadlil aj v jeho zaradení medzi perspektívne a preferované športy. V súťažnom ročníku 1999 v najvyššej súťaži extraligy bojovalo o majstrovský titul kvarteto najlepších, v 1. lige ich bolo päť celkov. V novom ročníku v extralige sa počet zúčastnených celkov nezmení a prvé kolo sa uskutoční v máji na košických žinenkách. Na druhej strane do prvej ligy sa prihlásili iba tri družstvá. Minuloročný ašpirant na postup celok AC Nitra sa neprihlásil podobne ako Iskra Partizánske. Aj to bol dôvod, aby sme oslovili predsedu športovo-technickej komisie SZZ Marcela Míčeka.
Zápasenie patrí k našim najúspešnejším športom. Slovenskí borci vozili kovy aj s vrcholových svetových podujatí. Zdalo sa, že tento šport bude napredovať. Avšak dokopy sedem celkov v extralige a prvej lige je málo. Podľa vás prečo sa do druhej najvyššej súťaže prihlásili iba tri celky?
"Z extraligy vypadávajúci Technopol Snina, ŠKP Banská Bystrica a Lokomotíva Rimavská Sobota mali účasť zabezpečenú. Podobne ako aj AC Nitra a Iskra Partizánske. Do 30. novembra 1999 mali družstvá povinnosť prihlásiť sa do súťaže. Posledné dva celky však to neurobili, iba nám na ŠTK písomne oznámili, že z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, by nezvládli súťaž. Nič sa však nestalo. Keby do začiatku ligy peniaze získali, nič im nebráni sa prihlásiť a bojovať o postup do extraligy."
Podľa toho sa zdá, že zápasenie na Slovensku upadá?
"Nie, neupadá. Výsledky dosiahnuté na medzinárodnej scéne sú jasným dôkazom, že patríme k silnému stredu. Na druhej strane je pravda, že šport ako taký bojuje u nás na každom fronte s nedostatkom financií. Zápasenie nie je výnimkou."
Autor: Ján KOVÁČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.