EVA BOMBOVÁ & MARIANNA KUPCOVÁ
Košice - Množstvá nebezpečného jedu-kyanidu draselného vo vodách pohraničnej rieky Tisy, merané na území SR v okrese Trebišov na juhu Zemplína, už klesli na podlimitné hodnoty a vodohospodári včera ukončili priame monitorovanie. Ako uviedol Ing. Viliam Vološ, vedúci havarijného a povodňového dispečingu z Povodia Bodrogu a Hornádu v Košiciach, v nedeľu ráno namerali v litri vody z Tisy O,036 miligramov kyanidu draselného. Prípustným limitom je 0,2 mg/l.
Znečistenie Tisy kyanidom draselným, ktoré podľa maďarských informačných zdrojov zapríčinil rumunsko-austrálsky banský podnik Aurul, bude mať nepochybne
medzinárodnú dohru. Predovšetkým preto, lebo ako uvádzajú viaceré maďarské médiá, vinník oznámil haváriu až 24 hodín potom, ako k nej došlo. Za ten čas sa už dostala nebezpečná jedovatá chemikália z pôdy v okolí podniku do vôd riek Lápos, Szomos a Tisa. Aurul už za toto oneskorené hlásenie dostal pokutu 3 milióny rumunských lei, čo je v prepočte na slovensku menu okolo 7 tisíc Sk. Rumunský úrad životného prostredia im však môže vyrúbať ďalšiu pokutu až do výšky 75 miliónov lei. Oneskorenie nahlásenia znemožnilo v Maďarsku, na Ukrajine i na Slovensku uskutočniť preventívne opatrenia v plnom rozsahu. Podľa názoru vodohospodárskych odborníkov, podobný závažný prípad znečistenia rieky v troch stredoeurópskych krajinách naraz ešte nebol zaznamenaný.
Predseda Klubu ochrancov prírody Tisa v Szolnoku József Hamar povedal, že ani odborná literatúra nepozná také rozsiahle znečistenie vody kyanidom. Podľa neho, flóra a fauna bude na niektorých úsekoch Tisy poškodená i dlhodobejšie. Okrem iného hrozí, že vyhynie i symbol tejto rieky, známy pod názvom Kvet Tisy. Kyanid, ktorý sa môže usadiť na dne rieky, ohrozí aj ďalšie živočíchy, napr. slimáky a mušle.
Na krátkom slovenskom, iba šesťkilometrovom úseku Tisy, sa situácia v porovnaní s predchádzajúcim týždňom včera zlepšila.
"Pondelňajšie ranné odoberanie vzoriek vody priamo z Tisy bolo už posledným, zbytkové množstvo kyanidu draselného pokleslo na podlimitné hodnoty", povedal včera Ing. Viliam Vološ, vedúci povodňového a havarijného dispečingu Povodia Bodrogu a Hornádu v Košiciach. Včera sa situáciou,ktorú prinieslo kyanidové znečistenie Tisy zaoberala na Krajskom úrade v Košiciach aj pracovná skupina. Pretože z dlhodobejšieho hľadiska nie je úplne možné vylúčiť, že kyanid draselný sa v čase minulotýždenného najväčšieho znečistenia vôd Tisy mohol na juhu Zemplína dostať do spodných vôd, bude ich monitorovanie pokračovať dlhodobejšie.
Na území Maďarska problémy s kyanidom znečistenou vodou v rieke Tisa vzhľadom na dĺžku jej toku na území našich južných susedov pretrvávajú aj naďalej. Na Tise uzatvorili dve stavidlá, aby ochránili zdroje pitnej vody pre mesto Debrecín a okolité obce. Pri obci Tokaj prelomili vodohospodári ľad na rieke a pomocou podberákov a sietí vybrali z vody 200 kg uhynutých rýb, napísal denník Magyar Nemzet. Kyanidom znečistené vody v Tise mali dnes nadránom doplávať i do 8O -tisícového mesta Szolnok. Ako pre ďalší maďarský denník Népszabadság uviedol primátor mesta Ferenc Szalay, obyvateľov tohto mesta a okolia zásobujú pitnou vodou práve z Tisy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.