minulú sobotu v šackej nemocnici. Takzvaný band priškrtením zmenšil otvor žalúdka a rozdelil orgán na dve časti. Horná, menšia, má objem ping-pongovej loptičky a jej úlohou je zamedziť prejedaniu sa, či ak chcete, pažravosti, ktorá je v drvivej väčšine prípadov dôvodom vysokej nadváhy či obezity. Tou trpí na Slovensku viac ako desať percent obyvateľov.
Nadváha sa dá stanovisť takzvaným Body Mass Indexom, teda prepočtom podielu našej telesnej hmotnosti v kilogramoch a výšky v metroch na druhú. Ak číslo prevyšuje tridsaťpäť, ide zvyčajne o chorobnú tučnotu, ktorá so sebou častokrát prináša množstvo komplikácií - srdcovo-cievné potiaže, vysoký krvný tlak, bronchitídu, choroby kĺbov či cukrovku. Pre ľudí s touto nadváhou je strata časti nadbytočných kilogramov otázku zdravia či dokonca prežitia, sami to však neraz nedokážu, alebo po každej prísnej diéte zakrátko priberú stratené kilá naspäť, prípadne i čosi navyše.
"Bandáž žalúdka je jednou z možností, ako úspešne bojovať s obezitou. Vo svete sú s touto metódou niekoľkoročné skúsenosti, u nás s laparoskopickými operáciami začal pred dvoma rokmi MUDr. Holeczy v Železničnej nemocnici v Bratislave. Dosiaľ uskutočnil 37 takýchto zákrokov, v nemocnici VSŽ sme pod jeho dohľadom minulý víkend zrealizovali prvé dve. Predchádzala tomu cielená príprava, firma vyrábajúca bandáže trvá na zahraničnom certifikáte, bez neho lekárovi svorky nepredá," rozhovoril sa pri našej návšteve šackej nemocnice MUDr. Vladimír Medvecký, ktorý sa nám pokúsil objasniť postup operácie a jeho zmysel.
"Zákrok sa robí laparoskopicky, do brušnej dutiny sa dostaneme piatimi centimetrovými vpichmi, a následne tam zavedieme špeciálnu silikónovú svorku. Tá rozdelí žalúdok na dve časti, malú a veľkú, medzi ktorými je priechod spriemerom osemnásť centimetrov. To spôsobí, že pacienti nemôžu prijať naraz veľké množstvo potravy, už pol rožka či niekoľko lyžičiek jogurtu ich zasýti. Hlad pocítia, až keď sa malý žalúdok vyprázdni a potrava stečie do časti žalúdka za svorkou. Tým sa podstatne zníži príjem potravy, čo sa prejaví stratou hmotnosti. Za poldruha roka by mal pacient s bandážou žalúdka stratiť asi sedemdesiat percent svojej nadváhy. Deje sa to postupne, prijateľne pre organizmus," konštatuje MUDr. Medvecký.
Ako nám objasnil, bandáž žalúdka nemožno urobiť hockomu, nie je určený pre ľudí, ktorí majú päť-desať kíl navyše. V tomto prípade totiž nejde o nejakú kozmetickú operáciu, ale pomoc ľuďom, ktorých obezita stojí zdravie. Podmienkou je, že sa minimálne jeden rok pokúšali bezvýsledne schudnúť - laparoskopická operácia žalúdka prichádza na rad až vtedy, ak už zlyhali rôzne diéty či kúpeľná liečba. A aby ani tento zákrok nevyšiel nazmar, dobriť ho musí celý rad odborníkov, nilen chirurg a endokrinológ ale napríklad i psychológ a psychiater.
"Ide o veľký zásah do organizmu a dnes sa ešte nedá stopercentne povedať, že nebude mať rokmi negatívne vplyvy na organizmus - skúsenosti s operáciami sú zatiaľ iba sedemročné. Nemožno vylúčiť, že u niektorých pacientov bude potrebné svorky odstrániť zo zdravotných dôvodov. Pristupuje sa k tomu aj u nediscipínovaných ľudí, či ľudí, ktorí zmenu psychicky neznesú, zmenou hmotnosti stratia svoju identitu. Skutočne sa stal i taký prípad, že pacient po čase žiadal o odstránenie bandáže, pretože stratil okruh priateľov, s ktorými sa predtým stýkal. Predpokladám však, že kto sa pre operáciu rozhodne, zváži si všetky za a proti, pretože to nestojí bagateľ. Aj keď chirurgický zákork hradia plne zdravotné poisťovne, svorku platí pacient z vlastného vrecka. Nejde o žiadnu maličkosť, stojí 45 tisíc korún, obe naše pacienti si ju hradili sami," vysvetľuje lekár.
Podľa neho by však zdravotné poisťovne mali zvážiť aspoň čiastočné uhrádzanie bandáže, pretože jej aplikáciu u silne obézneho pacienta jednoznačne ušetria.
"Obézni pacienti konzumujú zvyčajne veľa liekov a často sú hospitalizovaní v dôasledku rozličných pridružených ochorení, čo sa po strate hmotnosti zmení. Poisťovne by preplácaním bandáže žalúdka iba ušetrili, ak zrátame, že pacienti s nadváhou strávia i dva-tri týždne do roka na lôžku, pričom jeden lôžkodeň v nemocnici nestojí menej ako tisíc korún. Už za rok, dva by sa im to vrátilo..." dodáva MUDr. Medvecký.
Ako nám prezradil, prvé dva zákroky zrealizované v šackej nemocnici trvali dva a pol a tri hodiny a pacientky sa po nich cítia v poriadku. Obe sa v týchto dňoch zotavujú a akiste sú plné očakávaní. Staršia, 45-ročná žena, vážila 98 kíl (pri telesnej výške 165 centimetrov), druhá, štyridsaťjedenročná mala dokonca o 29 kíl viac. Ani jedna z nich nestála o popularitu - ich vyjadrenia boli strohé a fotografovanie úplne odmietli. Niet sa čomu čudovať, so svojou nadmernou hmotnosťou bojovali celé roky a istotne im len komplikovala život. Bandáž žalúdka by mala konečne priniesť želanú zmenu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.