skutočnosť, že Tepelná energetika, o.z., ktorá zásobuje teplom zhruba 80 percent mesta už pre druhotnú platobnú neschopnosť nedokáže zabezpečovať základné prevádzkové látky ako sú plyn, uhlie a voda.
Dlh hlavných odberateľov sa k 31. januáru 2000 vyšplhal na existenčné maximum 360 miliónov Sk. Najväčším dlžníkom je mestský podnik Tepelné hospodárstvo, s.r.o. Košice.
"Náš aktuálny dlh za dodávku tepla od Tepelnej energetiky je v súčasnosti 271 miliónov korún," informoval novinárov na včerajšej tlačovej besede riaditeľ mestskej spoločnosti TEHO, s.r.o. Ing. Zoltán Bartoš.
"Na druhej strane Tepelné hospodárstvo vykazuje pohľadávky približne v tej istej výške. Najväčšími dlžníkmi sú Bytový podnik mesta Košice, ktorý nám dlhuje 109 miliónov, Miestna správa bytov Šaca 5 miliónov, okresné úrady za prevádzku stredných a základných škôl 11 miliónov, TSMK 1,6 miliónov, SUBOB 7 miliónov, Raden, s.r.o. 12 miliónov, Lunik IX 6 miliónov, SBD II. 8,3 milióna, SBD III 7 miliónov, ÚBD Kuzmányho 2,7 milióna korún," skonkretizoval Ing. Bartoš "svojich" dlžníkov.
Dodal, že do konca februára 2000 bude vyhotovené konečné vyúčtovanie dodávky ústredného kúrenia a teplej úžitkovej vody za rok 1999 s predpokladaným nedoplatkom vyšším ako 100 miliónov korún.
"Tento nedoplatok vznikne z dôvodu nepravidelného platenia úhrad podľa splátkových kalendárov," vysvetlil Ing. Bartoš.
Ak po konečnom vyúčtovaní dodávok tepla a teplej vody nenabehnú v stanovenom termíne platby na účet Tepelného hospodárstva, podľa slov riaditeľa pristúpia k odstávke tepla teplej vody v domoch, ktorých správcovské organizácie neuhradia dlhy.
"Každý dobre vie, že ak nezaplatí elektrinu, elektrárne mu vypnú prívod elektrickej energie do bytu. Pri dodávke tepla je však situácia zložitejšia, nie je totiž technicky možné odpojiť len tých, ktorí za teplo a teplú vodu neplatia," vysvetlil Ing. Bartoš.
Dodávané teplo a teplú vodu užíva konečný spotrebiteľ, ktorým je aj občan, ale za poskytnuté služby neplatí priamo dodávateľovi, t.j. TEHO, s.r.o., ale priamemu odberateľovi, ktorými sú BPMK, bytové družstvá, spoločenstvá vlastníkov a správcovia bytov. Priamy odberateľ sústreďuje platby od občanov a vystupuje vo svojom mene voči dodávateľovi tepla. Preto sa môže stať, že občan za dodané teplo a teplú vodu zaplatil, a i napriek tomu je mu prerušená dodávka týchto médií, lebo dodávateľ tepla ich platby nedostal. Zaujímavé je, že spoločenstvá, ktoré majú priamy zmluvný vzťah s TEHO dodržujú splátkový kalendár a pohľadávky nevznikajú.
"Touto cestou by sme sa chceli v budúcnosti uberať, uzatvárať priamy zmluvný vzťah s spoločenstvami vlastníkov bytov, čo však predpokladá naše správcovstvo rozvodov tepla v domoch. Môžeme poskytnúť aj celý servis vrátane rozúčtovania bez sprotredkovateľa," dodal Z.Bartoš.
Prítomný riaditeľ BPMK Ing. Marián Varga informoval novinárov, že 109 miliónový dlh voči TEHO pochádza z väčšej časti ešte z rokov 1992/93 a to vo výške 64 miliónov. Aby sa zistilo, či BPMK odvádza platby občanov za teplo a teplú vodu Tepelnému hospodárstvu, s.r.o. urobili sa previerky, no podľa slov Ing. Vargu konštatovali, že platby odchádzajú plynule, dokonca aj z prevádzkových prostriedkov. "Občania nám dlhujú za teplo a teplú vodu 13 miliónov korún za rok 1999 a to aj v obecných a aj vo vlastníckych bytoch, ktoré spravujeme, Lunik IX dlhuje 25 miliónov a tento dlh je prakticky nedobytný ani formou exekúcie, keďže rómski občania nevlastnia prakticky žiadny majetok," dodal Ing. Varga. BPMK svoje dlhy postupne uhrádza splátkovým kalendárom, v minulom roku uhradil 35 miliónov z dlhu za roky 92/93. Celkovo dlhujú nájomníci bytovému podniku okolo 80 miliónov korún.
Riaditeľ TEHO sa včera vyjadril aj ku kauze podvodníckej bratislavskej firmy Uni Invest, ktorej konateľka je obvinená z trestného činu podvodu. Zuzana I. oslovila mnohé firmy na Slovensku, vrátane TEHO, s.r.o., ktorým ponúkala výhodné úvery, no žiadala finančnú spoluúčasť. Mestská spoločnosť TEHO mala prisľúbený výhodný úver vo výške 282 miliónov korún, ktoré chcela použiť na rekonštrukciu technických zariadení. Podmienkou bolo zloženie 5 miliónov korún na účet firmy Uni Invest. Po odsúhlasení valným zhromaždením vedenie TEHO spomínanú čiastku previedlo, no úveru sa nedočkalo. V súčasnosti Zuzanu I. vyšetruje Úrad finančnej polície a riaditeľ TEHO dúfa, že aspoň časť peňazí sa vráti na účet spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.