Skúsenosti získavame postupne vo vlastnej kuchyni aj z vyprážania či smaženia. Tým, ktorí ich ešte nemajú, alebo by si chceli rozšíriť znalosti o
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
tomto spôsobe prípravy jedál, ponúkame sedem rád, ako treba správne smažiť na oleji. Ak sa zaobchádza s olejom podľa týchto osvedčených pravidiel, kvalitný olej preukázaných pravidiel, kvalitný olej preukáže svoju kvalitu a vydrží oveľa dlhšie.
1. SPRÁVNA TEPLOTA: Zásadne nesmažíme pri teplote tuku vyššej ako 180 stupňov Celzia. Preto nepodceňujme kontrolu termostatu vo fritéze aj na šporáku.
2. POZOR NA VODU: Vyvarujme sa pri smažení napr. hranolčekov vody, pretože výrazne znižuje kvalitu oleja. Pred smažením alebo fritovaním potraviny dobre osušíme, mrazené výrobky zbavme námrazy, či zmrznutej vody. Vysypať mrazené hranolky z vrecka so spústou ľadových kryštálikov priamo do fritézy, je pre olej "vražedný" čin. Ani fritéza nesmie obsahovať vodu z posledného umývania.
3. MNOŽSTVO: Nevypláca sa smažiť ani fritovať veľké množstvo. Tuk totiž pri vložení veľkého množstva potravín stráca rýchlejšie teplotu a tým sa znehodnocuje. Okrem toho pokrmy nasajú tuk a tým budú mastnejšie. Vo fritovacej nádobe musí všetko voľne plávať v tuku.
4. ČISTENIE TUKU: Kým z panvice smažení tuk vylievame, vo fritéze ho musíme filtrovať po každom fritovaní, aby sa zbavil usadených zvyškov jedál, predovšetkým obaľovaných. Pravidelne filtrovaný tuk vydrží o niečo dlhšie. Ak tuk vo fritéze začne dosluhovať, neotáľajme a vymeňme ho.
5. ŠETRENIE: Meniť iba časť tuku alebo starý dopĺňať novým sa rozhodne neodporúča. Čerstvý olej sa v použitom veľmi rýchlo znehodnotí a tak vyjde nazmar. Ak už chceme (a je to nutné) olej vymeniť, potom všetok.
6. ÚSCHOVA TUKU: Aby tuk na smaženie dlho vydržal, musíme ho chrániť pred ničivým pôsobením svetla a vzduchu. Uskladníme ho na tmavom, chladnom a suchom mieste. Fritézu po smažení a vychladnutí tuku môžeme prikryť.
7. ČAS ZAHRIEVANIA: Fritézu by sme nemali zahrievať zbytočne dlho a ak to nie je nevyhnutné. Rozhodne sa vyplatí vypínať ju medzi dvoma smaženiami a znižovať tak celkovú dobu smaženia. Tuk zahrievaný postupne a nie na viac ako 180 stupňov Celzia bude dlhšie použiteľný.
Autor: K/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.