V tom čase podľa viacerých na sebe nezávislých zdrojov podnik kontrolovala ARDS, dvorný obchodník s cennými papiermi Alexandra Rezeša. Nech už boli zámery vtedajších majiteľov s pivovarom akékoľvek (hovorilo sa najmä o ich snahe nezhodnotiť ani tak podnik samotný, ako skôr pozemky, na ktorých stojí), plány nevyšli. Pivovar sa dostal do konkurzu a otázkou ostáva, čo s ním ďalej. V snahe získať tieto informácie sme sa obrátili na správkyňu konkurznej podstaty JUDr. Danu Hušťákovú.
"Konkurz bol vyhlásený 27. augusta 1998. Prvoradé bolo zistenie a ohodnotenie majetku, nasledoval súpis veriteľov a prieskumné pojednávanie. Výsledkom tohto pojednávania bolo, že podnik sa bude predávať ako celok. Ponuka bola inzerovaná v tlači, prvé kolo výberového konania sa uskutočnilo v decembri 1998. Hodnota majetku podľa znaleckého posudku predstavovala zhruba 80 miliónov korún. Daň z prevodu nehnuteľnosti pri takejto hodnote majetku je 17 miliónov a je záväznou, či už sa predá objekt za znaleckú cenu alebo nižšiu. V prvom kole sa prihlásili traja záujemcovia o kúpu, pričom najvyššia ponuka predstavovala 20 miliónov korún. Agentúra, ktorá prezentovala túto ponuku, však nezložila peniaze v stanovenom termíne, dokonca ani v predĺženej lehote, ktorú odobril súd. Zástupcovia agentúry vyhlásili, že sa im nepodarilo zohnať úver, čo bolo v tej dobe obzvlášť obtiažne. Vo februári minulého roku som preto vypísala ďalšie kolo výberového konania," informovala nás D. Hušťáková.
Ani v druhom kole sa nepodarilo podnik predať ako celok, keďže sa nikto neprihlásil, a tak súd vydal súhlas na odpredaj jednotlivých častí pivovaru. Tu treba podotknúť, že najväčším veriteľom je IRB, ktorá má záložné právo na všetky nehnuteľnosti. Vysporiadanie veriteľov, kam patria aj zamestnanci, ktorí doposiaľ nedostali vyplatené celé odstupné a celé mzdy, je úlohou konkurzného konania, teda kupec získa už očistený majetok. Pol roka viedla správkyňa konkurznej podstaty po nezdare druhého kola rokovania s Pivovarom Vyhne o predaji technológie, aby napokon zástupcovia českého pivovaru skonštatovali, že nie sú schopní kvôli nedostatku finačných prostriedkov odkúpiť ju. Po celý čas, čo nebolo možné nájsť schodné riešenie, samozrejme D. Hušťáková musela zabezpečiť stráženie objektu. Po vyčerpaní všetkých finančných zdrojov už ani toto nebolo možné zabezpečiť, a tak v čase od júla do augusta minulého roku objekty strážené neboli. To samozrejme so sebou prinieslo vykrádačky, za spomínané obdobie zaznamenali až štyri. Správkyni konkurznej podstaty sa napokon podarilo odpredať aspoň pozemky pod sladovňou vlastníkovi budovy a jednu samostatne stojacu budovu, čím sa získali prostriedky na opätovné zabezpečenie ostrahy objektu, ako aj na splatenie časti záväzkov voči bývalým zamestnancom pivovaru. Celkove záväzky voči zamestnancom predstavujú 3 milióny 130 tisíc korún. Okrem nehnuteľností sa D. Hušťákovej podarilo predať aj časť hnuteľného majetku, teda nábytok a počítače.
V poradí už tretie kolo výberového konania sa uskutočnilo v septembri minulého roku. Prihlásil sa do neho Pivovar Uherský Brod. "Z ich strany bol evidentný záujem o kúpu pivovaru a navyše bolo zrejmé aj to, že by mali záujem po jeho získaní obnoviť výrobnú činnosť. Snažila som sa preto vyjsť im maximálne v ústrety. Hovorili sme o kúpnej cene 20 miliónov korún. Daň z prevodu nehnuteľnosti však predstavuje ďalších 17 miliónov. Spoločne s investíciami nevyhnutnými pre rozbeh výroby tak náklady pre Pivovar Uherský Brod začali presahovať 70 miliónov korún. Zástupcovia pivovaru mali prísľub o poskytnutí úveru od AG banky, tá však padla týždeň pred poskytnutím úveru. Napokon od svojho záujmu Uherský Brod odstúpil, pod čo sa okrem iného podpísali aj opatrenia prijaté vládou o dovoznej prirážke, či kvóty uvalené na české pivo. Nepomohlo ani zníženie predajnej ceny z dvadsať na 16 miliónov korún," poznamenala D. Hušťáková.
V priebehu januára sa ozvali ďalší traja záujemcovia a nasledovať bude už štvrté kolo súťaže. Pre laickú verejnosť ostáva záhadou, prečo je také ťažké predať pivovar. Ak by totiž potencionálny kupec nemal záujem podnikať v pivovarníctve, v hre a teda predmetom predaja je najmä tri a polhektárový pozemok vo veľmi lukratívnej časti Košíc. Pozemok je ako stvorený napríklad pre výstavbu obchodného centra, čo je zaujímavý biznis aj pre investorov, keďže ide o rýchlu návratnosť investícií. Podľa D. Hušťákovej sa u nej už boli informovať aj záujemcovia tohto druhu, napokon však od svojho záujmu upustili. Treba povedať, že ak by záujemca o kúpu tejto nehnuteľnosti nechcel pokračovať v pivovarníckej činnosti, ale rozhodol by sa zrovnať pivovar so zemou a začať stavať na zelenej lúke, potreboval by získať súhlas Útvaru hlavného architekta mesta Košice, aby bol jeho zámer v súlade s územným plánom. To, že pozemok, resp. celý predmet konkurznej podstaty, je tak ťažko predateľný, však nie je len podmienené potrebou získať súhlas od ÚHA. Okrem kúpnej ceny a zaplatenia ďalších 17 miliónov ako daň z nehnuteľnosti v prípade snahy začať na pozemku s inou činnosťou, ako je pivovarníctvo, tu vznikajú potencionálnemu záujemcovi ďalšie náklady - na demolačné práce, teda na zbúranie starého pivovaru, čo môže predstavovať ďalších asi 20 miliónov korún.
Zaujímalo nás, ako sa na uvedenú lokalitu pozerá ÚHA, teda akú činnosť by boli ochotní akceptovať na tomto území. O vyjadrenie sme preto požiadali hlavného architekta Ing. Petra Murka. "Pravdou je, že ide o pozemok, ktorý má lukratívnu polohu, keďže je vo väzbe na centrum mesta. Jeho hodnotu znižuje to, že ide o zastavaný pozemok bez infraštruktúry. Určite by bolo najlepšie udržať tam pivovarníctvo, ako tomu bolo doposiaľ. S každým záujemcom o kúpu sme však ochotní rokovať a snažíme sa o maximálnu ústretovosť. Do úvahy na tomto pozemku prichádza individuálna bytová či občianska výstavba, ale trebárs aj pokračovanie nejakej výrobnej činnosti. Čo sa týka výstavby supermarketu, to už je trochu zložitejšie, pretože takéto obchodné domy predpokladajú aj veľké parkoviská. V tejto lokalite je čiastočne problém aj s tým, že nejde o rovinatý pozemok, ale svahovitý. V každom prípade, ak príde niekto so zaujímavým a akceptovateľným zámerom, budeme maximálne ústretoví," uistil nás P. Murko.
Ostáva teda na JUDr. Hušťákovej, aby vypísala ďalšie, už štvrté kolo výberového konania. V to, aby sa konečne našiel solventný kupec, dúfajú najmä zamestnanci stále čakajúci na svoje peniaze, ale tiež všetci Košičania, ktorí by uvítali, aby sa aj do tejto časti mesta po rokoch znovu vrátil život.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.