informačný systém tejto spoločnosti neurobil človek, ktorý je zaň súdený, ale ona. Ako dôkaz svojich tvrdení ponúka podrobný popis nedovoleného prieniku a detailné informácie o viac ako 16-tisíc autách a ich majiteľoch registrovaných v okrese Svidník. Za tento hackerský útok je pritom momentálne súdený bývalý pracovník Gratexu, ktorý podľa žaloby zneužil správcovské právomoci v sieti. Informácie zverejnené Skupinou F na ich webovej stránke http://www.geocities.com/hackers_group_f/, pritom na postoji Gratexu nič nemenia. "Spoločnosť Gratex sa až do skončenia súdneho procesu nebude o celej záležitosti bližšie vyjadrovať. Naďalej však trvá na tom, že predložené dôkazy dostatočne potvrdzujú vinu obžalovaného páchateľa - bývalého pracovníka Gratexu," povedal šéf marketingu Gratexu Štefan Dobák.
Hackeri tvrdia niečo iné. "V decembri roku 1997 boli dvaja členovia našej (vtedy ešte neexistujúcej) skupiny na návšteve v priestoroch Gratexu v budove Slovenskej poisťovne, kde sa hrali sieťové strategické hry. Gratexácki programátori sa chvastali, ako geniálne je ich sieť zabezpečená a že sú najlepší na Slovensku, a preto sa im rozhodli dať menšiu lekciu," začína sa hackerský príbeh Skupiny F. Jej zakladatelia na ďalšie podobné stretnutie priniesli svoju upravenú verziu počítačovej hry Warcraft, ktorej inštalácia potajomky umožňovala sledovať počítače s nainštalovaným softvérom aj zvonku - cez internet. Nainštalovaný softvér informoval hackerov o heslách, pod ktorými sa prihlasovali všetci užívatelia a tak sa dostávali do stále nových a nových počítačov Gratexu.
Neskôr našli hackeri na jednom počítači aj softvér, ktorý Gratex vyvíjal pre Slovenskú poisťovňu. Spolu s rôznymi inými informáciami sa hackerskej skupine podarilo dostať k nezabezpečeným dátam Slovenskej poisťovne. Po hlbšom štúdiu všetkých dát hackeri podľa vlastných slov pochopili, aká bola v tom čase Slovenská poisťovňa zraniteľná a že sú sami schopní nafingovať si v počítačoch Slovenskej poisťovne miliónové poistné udalosti a slušne na tom zarobiť. "Až v tomto bode sme si plne uvedomili vážnosť situácie a e-mailom sme predstaviteľov Gratexu informovali, že máme plný prístup do databáz pobočiek Slovenskej poisťovne a že je najvyšší čas, aby sa začali zaoberať otázkami súvisiacimi s bezpečnosťou dát. Namiesto riešenia problému sme však dostali výsmešnú odpoveď, v ktorej sa tvrdilo, že sme amatéri a že by sme si s nimi nemali nič začínať, lebo sa môžeme spáliť," píšu svoj príbeh hackeri. Preto sa rozhodli na seba upozorniť. Založili Skupinu F a urobili si plán, ako si v počítačoch Slovenskej poisťovne vyrobia fiktívny prípad a nechajú si vyplatiť 10 miliónov korún. Hackeri dnes tvrdia, že ich potom chceli vrátiť a prípad zverejniť ako upozornenie na počítačovú bezpečnosť. Kým však svoj plán stihli zrealizovať, Slovenská poisťovňa zlepšila bezpečnosť svojho informačného systému, a tak sa tento plán nedal zrealizovať.
Skupina F preto prijala náhradné riešenie - získať dáta z archívov pobočiek Slovenskej poisťovne. Trvalo im osem dní, kým dáta elektronickou cestou posťahovali na jedno miesto - do počítačov v sídle firmy Gratex na Drieňovej ulici v Bratislave. Vtedy prišla najriskantnejšia časť plánu. "Dvaja naši členovia prišli na vrátnicu firmy Gratex a vypýtali si kľúče od miestnosti číslo 321. Tieto bez akéhokoľvek overovania dostali. Keďže dáta sa už v tom čase nachádzali na počítačoch lokálnej siete, ich stiahnutie na dva počítače trvalo iba niekoľko minút. Tieto dva počítače potom rozobrali, vybrali z nich harddisky, kľúč vrátili na vrátnicu a dôverné dáta státisícov občanov Slovenska boli naše," tvrdia členovia Skupiny F. Na záver svojej akcie potom ešte na 13 pobočkách Slovenskej poisťovne zablokovali prístup k dátam a užívateľom počítačov na ich monitory nechali vypísať krátku básničku o význame počítačovej bezpečnosti. Celá akcia sa tak skončila 22. mája 1998.
Hackeri tvrdia, že jedinou reakciou na ich kroky bolo, že ich zmlátila skupina štyroch ľudí, ktorí prišli na modrej Felicii BA-288BB a ktorých hackeri označujú za ochranku firmy Gratex International. Dvaja členovia Skupiny F sa však medzičasom odsťahovali do Kanady, a tak sa po roku a pol rozhodli svoj príbeh zverejniť. Na Slovensku medzitým bežal proces s už spomenutým zamestnancom Gratexu. Proti prvostupňovému rozhodnutiu súdu sa však všetky zúčastnené strany odvolali, a tak súd pokračuje.
Autor: Dušan DEVÁN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.