politiky, zmiernenie sankcií voči Juhoslávii a situácia v Čečensku sú hlavnými bodmi včerajšieho programu pravidelnej dvojdňovej schôdzky ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorá sa včera začala v Bruseli.
Z pohľadu Slovenska však bude omnoho dôležitejší druhý deň, keďže dnes sa slávnostne začnú rokovania o vstupe do EÚ so šiestimi kandidátskymi krajinami pozvanými na decembrovom summite v Helsinkách.
S napätím sa očakáva, ako ministri privítajú svoju novú rakúsku kolegyňu Benitu Ferrerovú-Waldnerovú, keďže 14 členských krajín EÚ zmrazilo na protest proti účasti krajne pravicovej FPO" vo viedenskej vláde bilaterálne kontakty s Rakúskom.
V oblasti obrannej politiky by mali ministri prijať rozhodnutia týkajúce sa vytvorenia dočasného politického a bezpečnostného výboru, dočasného vojenského orgánu a vyslania národných vojenských expertov do bruselského sídla Rady EÚ počas prechodného obdobia. Tri dočasné orgány by mali pracovať od marca až do vytvorenia stálych inštitúcií spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky.
Ministri by mali tiež dospieť k rozhodnutiu na jednej strane zmierniť niektoré sankcie proti Juhoslovanskej zväzovej republike, ktoré postihujú najmä obyvateľov, a sprísniť iné, ktoré zasahujú priamo režim prezidenta Slobodana Miloševiča. Môže tak dôjsť k pozastaveniu leteckého a ropného embarga, ale na druhej strane k sprísneniu zákazu cestovania pre protagonistov Miloševičovho režimu.
Rada ministrov zahraničných vecí EÚ sa bude tiež zaoberať najnovším vývojom v Čečensku. Mala by zopakovať svoje znepokojenie nad neprimeraným používaním sily zo strany Ruska a opätovne vyzvať Moskvu na politické riešenie krízy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.