ku ktorému došlo pred ôsmimi dňami na vnútroštátnej afganskej linke. Podľa polície predvedú obžalovaných ešte dnes pred vyšetrovacieho sudcu v meste Southend.
Účasť na únose sa pripisuje aj ďalším šiestim Afgancom, ktorých predbežne zadržiavajú na rôznych policajných staniciach.
Na palube lietadla kambodžských aerolínií medzitým odletelo do vlasti 73 pasažierov uneseného lietadla. Britská vláda a predstavitelia Organizácie Spojených národov požiadali afganské vládne hnutie Taliban, aby sa zaručilo, že ich nebude stíhať na základe obvinení z únosu. Taliban žiadosti vyhovel a oznámil, že pasažieri sa nemusia obávať žiadnych sankcií.
Približne rovnaký počet cestujúcich sa do Afganistanu odmietlo vrátiť. Po tom, ako vo Veľkej Británii požiadali o azyl, ich rozmiestnili do azylových ubytovní v okolí Londýna. Britské úrady majú v úmysle prepraviť ich preč z krajiny v snahe zabrániť podobným akciám. Predpokladá sa, že azylanti by mohli byť rozmiestnení v USA, Indii a Pakistane. Diskusie prebiehajú aj s Uzbekistanom, Kazachstanom a Ruskom.
Afganské lietadlo uniesli asi hodinu po štarte počas letu z afganskej metropoly Kábul do provinčného mesta Mazáre Šeríf. Po medzipristátiach v uzbeckom Taškente, Kazachstane a Moskve lietadlo napokon pristálo na londýnskom letisku Stansted, kde sa únos napokon skončil bez krviprelievania. V dejinách Británie to bola najdlhšia dráma uneseného lietadla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.