Zvlášť keď sa prihliadne na fakt, ktorý sa v kuloároch škôl na východe šepká už dávno. Fakt, ktorí učitelia doteraz len tušili, nadobudol konkrétne obrysy po nedávnej návšteve Košíc ministrom Milanom Ftáčnikom.
"Na rovinu sme sa pána ministra spýtali, či majú bratislavskí učitelia vyššie platy ako my," povedala nám jedna z učiteliek zo základnej školy na Trebišovskej ulici.
"Odpovedal, že mu je známa skutočnosť, že bratislavskí učitelia majú vyššie mzdy dokonca o 4000 korún. Odôvodnil to tým, že v Bratislave sú vyššie životné náklady, ale nie je to jediný dôvod, čo je podľa mňa absurdné," dokončila.
Práve skutočnosť nerovnako prerozdelených financií je najväčším tŕňom v oku učiteľov na východe Slovenska. Už predtým sme si totiž v Učiteľských novinách mohli prečítať tzv. Kežmarskú výzvu, ktorú iniciovala ZŠ v Kežmarku a v ktorej vyzýva, aby sa aj ostatné školy pridali k ich forme protestu. Tamojším učiteľom sa zdalo nedôstojné, že namiesto trinástych platov dostali len 28 percent základného platu. Prestávajú sa teda venovať súťažiam mimo školy, akciám s deťmi, zastavili prípravu detí ma prijímačky a doučovanie žiakov so slabším prospechom vo svojom voľnom čase. Podľa našich informácií sa k tejto výzve pripojilo už okolo dvadsať slovenských škôl, medzi nimi aj ZŠ Trebišovská v Košiciach.
"Väčšina učiteľov našej školy podpísala petíciu, v ktorej odmietame organizovanie a účasť na mimoškolských akciách nakoľko v súčasnej situácii sa nám práca učiteľov javí ako nedocenená a tým pádom bezcenná. Pritom mnohé akcie sú organizačne náročné a vyžadujú dlhodobú prípravu so žiakmi. Na škole sa chystá karneval, na ktorý sa deti tešia, majú už prichystané masky... " pokrčila plecami pani učiteľka, ktorá nechce byť menovaná.
Veľa košických škôl o týchto aktivitách nevie, informovali sme sa preto aj na Odborovom zväze školstva v Košiciach, či sú o tejto výzve vyrozumení:
"Áno, vieme o tom, akcia ale nejde cez nás, no napriek tomu vyjadrujeme učiteľom v týchto aktivitách plnú podporu," povedala nám Vanda Čičváková, vedúca OZ pre základné školy v Košiciach.
Na otázku, či je ministerstvo pripravené na takúto formu odporu so strany učiteľov, minister Ftáčnik odpovedal, že v konečnom dôsledku sa tým nič nevyrieši a trpeli by len deti. A čo učitelia, pre tých je utrpenie náplňou práce?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.