Staškovej sa z celkového počtu 300 rómskych detí podarilo v čase od 8. do 14. februára zaočkovať 39, a to len z Mlynskej ulice ako jedného z dvoch ohnísk meningitídy. Zdôraznila, že to aj napriek snaženiu Štátneho zdravotného ústavu (ŠZÚ) v Michalovciach.
"Najväčší problém v našom snažení spôsobuje nedisciplinovanosť tamojšieho obyvateľstva, ktoré nepristupuje k tomuto problému so všetkou vážnosťou, aká mu prináleží," konštatovala včera. Ako ďalej informovala, tamojší ŠZÚ dostal včera ďalších 241 očkovacích látok, ktoré majú byť použité na očkovanie rómskych detí v druhej michalovskej lokalite meningitídy na Gerbovej ulici.
K rozhodnutiu očkovať deti v dvoch michalovských lokalitách vo veku od dvoch do piatich rokov a od desať do osemnástich rokov dospel ŠZÚ po odbornej konzultácii s Národným referenčným centrom pre meningokokové ochorenia a Ministerstvom zdravotníctva SR, a to po výskyte štvrtého prípadu spomínaného ochorenia, ktoré sa vyskytlo v Michalovciach od začiatku tohto roka.
"Našou snahou bude v priebehu najbližších dní právnicky overiť existenciu v minulosti nútenej liečby, pri ktorej pomáhali aj príslušníci polície," konštatovala Stašková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.