Bruseli to včera uviedol šéf rumunskej diplomacie Petre Roman.
Podľa jeho slov únik prudko jedovatej látky zo závodu pri Baia Mare nebol dôsledkom poruchy, ale mimoriadne nepriaznivého počasia. Tridsiateho januára sa v dôsledku zrážok pretrhla hrádza v okolí závodu a s odpadovými vodami sa postupne do riek Lapos, Szamos, Tisa a Dunaj dostalo značné množstvo kyanidu, ktorý vo vodných tokoch spôsobil predbežne nevyčísliteľné škody.
Austrálska spoločnosť Esmeralda Exploration, ktorá je 55-percentným majoritným vlastníkom závodu na ťažbu zlata neďaleko Baia Mare, včera zopakovala tvrdenie, že neexistujú jednoznačné dôkazy o priamej súvislosti medzi úhynom rýb a znečistením riek kyanidom zo spomínaného závodu.
V Juhoslávii sa stupňujú obavy z možného znečistenia zásobníkov pitnej vody kyanidom. Pozorovatelia rátajú s tým, že Juhoslovanská zväzová republika bude žalovať Rumunsko za škody spôsobené na životnom prostredí. Na celom juhoslovanskom úseku Dunaja platí v súčasnosti prísny zákaz rybolovu, čo viedlo k uzavretiu veľkej väčšiny pridunajských hostincov a reštaurácií.
Následky ekologickej katastrofy skúma medzičasom aj Ekologický program Organizácie Spojených národov (UNEP), ktorý do postihnutej oblasti vyslal expertov a ktorý súčasne požiadal vlády zainteresovaných štátov, aby podporili ich misiu.
Autor: Budapešť/Brusel/Canberra/Sofia/Belehrad (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.