Meľnikova, pôvodným povolaním veterinára, ktorý za svoje geniálne schopnosti vďačí podľa lekárov ťažkému zraneniu počas vojny v Afganistane.
Nezvyčajný jazykový talent sa u moskovského polyglota so švédsko-ruskými koreňmi začal prejavovať v útlom detstve, kedy si zo svojej zbierky chrobákov už ako štvorročný ľahko zapamätával aj ich latinské názvy.
Keď končil vysokú školu, perfektne už hovoril šiestimi cudzími jazykmi, no ozajstný rečový raj sa pred ním naplno otvoril až po tom, ako sa po takmer smrteľnom zranení v Afganistane prebral z bezvedomia. Lekári, ktorým sa neskôr v Moskve dostal do opatery, po dôkladnejšom vyšetrení zistili, že zranenie na jeho hlave sa dotklo presne aj tej vnútornej časti spánku, ktorá zodpovedá za znaky. Pacient už vtedy akoby pocítil, že jeho mozog mu ponúka také jazykové kapacity, o akých sa iným nemôže ani snívať.
Vitalij hovorí, že zvládnuť cudzí jazyk znamená pre neho predovšetkým schopnosť písať v ňom básne. Zatiaľ to dokáže v 93 rečiach a znakoch, medzi ktorými nechýba ani jazyk starodávnych Inkov či pôvodných obyvateľov japonských ostrovov. Moskovský polyglot ovláda aj jeden z najťažších jazykov na svete - tangutský, ktorého nositeľov vykynožil pred mnohými storočiami Džingischán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.