sa dostali do problémov, majú starosti s udržaním zamestnanosti, nehovoriac o znížených možnostiach sponzorovať šport. Klesá počet mužstiev v celoštátnych súťažiach a pohľad na tabuľky I. a II. ligy po jesennej časti ročníka 1999/2000 ukazuje na viaceré tímy, ktorým pomôže už azda len zázračná jar. Náplasťou na túto skutočnosť je fakt, že zo všetkých štyroch treťoligových súťaží je najkvalitnejšia práve východniarska zásluhou tímov z hornej polovice pelotónu.
Možno preto, že dôvody stavu sú známe, hodnotiaca konferencia Východoslovenského futbalového zväzu im nevenovala až takú veľkú pozornosť, akým je prepad. Predseda zväzu Gejza Princ sa vo svojom referáte venoval predovšetkým práci jednotlivých komisií a stavu v súťažiach riadených VsFZ.
Za dôležitú novinku i zvýraznenie významu regionálnych zväzov považuje fakt, že od 1. januára 2000 sa registrácia SFZ rozdelila. To znamená, že matrikári SFZ budú vyhotovovať registrácie a duplikáty hráčom len tých klubov, ktoré majú svoje kolektívy, bez rozdielu vekových kategórií, v republikových súťažiach. Pre ostatných bude k dispozícii v rámci regiónu MRK VsFZ. V prvom polroku sa budú registrácie spracovávať manuálne v druhom už za pomoci počítačovej techniky. Samozrejme, všetko pôjde so zachovaním jednotnej evidencie v Bratislave. Rozhodne je to veľmi dobré riešenie najmä pre kluby, ktoré majú dobrovoľných funkcionárov a ušetria tým čas i financie, ktoré boli potrebné na vycestovanie do hlavného mesta.
V súčasnosti riadi športovo-technická komisia VsFZ 326 účastníkov regionálnych súťaží, z toho 102 dospelých, 72 dorasteneckých a 152 žiackych. Je správne, že sa nezabúda na pyramídu výchovy a skoncovalo sa s udeľovaním výnimiek a bola poskytnutá iba jediná Dubovej. Tu je niekde základ budúcnosti východoslovenského futbalu hoci momentálna ekonomická kríza ho citeľne kvári.
Za veľmi užitočné treba považovať slová G. Princa, ktoré by mali padnúť na úrodnú pôdu: "ŠTK sa musí zamerať na stav a vybavenosť našich ihrísk a štadiónov. Napriek zlej ekonomickej situácii sa musia kluby venovať tejto problematike a v rámci možností zabezpečovať kultúrne prostredie, primerané sociálne vybavenie, ale najmä kvalitné hracie plochy. Je to výzva aj pre oblastné zväzy, aby potencionálnych kandidátov na postup do regionálnych súťaží takto pripravovali."
Je treba vidieť túto potrebu. Funkcionári si musia uvedomiť, že prostredie je veľmi dôležité pre spoločenskú úroveň futbalu i príchod divákov do hľadísk. Prednedávnom sa k veci postavili správne napríklad v Bardejove, vo Vranove, či v Čani. Aj keď nie všade už hrajú na tej úrovni, ako v čase niekoľkosezónnej konjunktúry, zostali futbalové stánky, ktoré môžu zase po zlepšení stavu byť prvo-druholigovými.
Novým prvkom bolo organizovanie Letného futbalového tábora v Kysaku. Dvanásťdňových pobytov sa zúčastňovalo 40 až 70 chlapcov, ich počet rástol. Pestrý program, individuálna príprava, súťaže, besedy, návšteva tréningovej jednotky Tatrana Prešov sú zárukou toho, že o tento tábor môže byť stále záujem.
Za osožný vklad do perspektívy futbalu na východnom Slovensku treba jednoznačne považovať postoj funkcionárov VsFZ k tejto problematike a ich náročnosť voči kolegom v kluboch pri plnení povinností z toho vyplývajúcich.
Východoslovenský futbal má nesporne okrem negatív aj pozitívnu tvár. Bude správne, ak zo zlého sa poučíme a dobré budeme rozvíjať. Uvedomme si, že je treba prikročiť k väčšej skromnosti, ale nezabúdať na myšlienku život ide ďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.