Korzár logo Korzár

Najbezpečnejšia je abstinencia, ale...

Uplynulý pondelok bolo v kalendári na programe meno Valentín. Oslavu menín mužov, ktorí majú v rodnom liste "Valentín", však spravidla zatieni

sviatok zaľúbených. 14. februára sa väčšiny ľudí zmocňuje akýsi ošiaľ. Nevadí, že zajtra, ako zvyčajne, budeme na seba s milovanými zazerať, prípadne sa škriepiť, ale 14. februára musí byť všetko sladké, ba priam až med(ík)ové. Je to deň, keď svojim najbližším darúvame čokoládové a marcipánové srdiečka (tie naše vlastné by im už patriť mali), červené alebo ružové ruže, ponožky a...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Partnerský vzťah dvoch ľudí (dnes by už bolo naivné tvrdiť muža a ženy) má dve stránky. Nie je to len duševné porozumenie, ale aj láska telesná. Práve tá by však mala vzťah zavŕšiť a prísť až vtedy, keď dvojica prešla prvým štádiom. Telesná láska, zaužívanejší je skôr pojem "sex", je pre fungujúci vzťah nevyhnutná, no musí byť spojená s dôverou. A získať si niečiu dôveru, ako určite viete, väčšinou trvá istý čas. Dnes je ale život veľmi rýchly a najmä mladí ľudia, ktorí chcú zodpovedať dobe, sa snažia stihnúť čo najviac. V láske unáhlenosť môže priniesť krátkodobý pôžitok, ktorý však nemusí byť vždy na úžitok. Okrem sklamania, ktoré môže vyliečiť čas, sú to žiaľ aj omnoho "hmatateľnejšie" dôsledky. Konkrétne násťročné mamičky. Jednou z hlavých príčin tohto problému je nedostatok informácií. Mladí ľudia sú zvedaví a radi skúšajú. Často si však nestihnú vopred uvedomiť možné následky svojho konania. Je preto účinnejšie včas ich poučiť ako sa zakázané ovocie trhá, ak sa už nedá celkom zabrániť tomu, aby s jeho trhaním ešte počkali. Je zbytočné tvrdiť im bez vysvetlenia, že je nechutné, lebo kým sami neskúsia neuveria.

SkryťVypnúť reklamu

Práve o možnostiach zabrániť nechcenému tehotenstvu a iným rizikám spojeným so sexuálnym životom sme sa porozprávali s MUDr. Ibolyou Dobayovou z neštátnej gynekologickej ambulancie na poliklinike Staré mesto.

"Pokiaľ mladá žena nemá problémy, má pravidelnú menštruáciu, je úplne postačujúce ak na prvú preventívnu prehliadku príde v osemnástich, pričom podľa predpisov je to dokonca až vo veku 25 rokov. Návšteva lekára by sa potom mala opakovať, ak ide o zdravú ženu, s frekvenciou približne raz ročne.", odporúča MUDr. Dobayová.

V poslednom období sa veková hranica začatia pohlavného života posúva smerom nadol, a preto nás zaujímalo aké antikoncepčné prostriedky sú vhodné pre mladé dievčatá. Samozrejme, najbezpečnejším je abstinencia, no myslieť si, že toto odporúčanie padne na úrodnú pôdu, je nerealistické.

SkryťVypnúť reklamu

"Na začatie pohlavného života je potrebné, aby človek do istej miery duševne dozrel. Dnes, aj vďaka záplave filmov, časopisov a uvoľnenému životnému štýlu je ťažké presvedčiť mladých ľudí, že nič nezmeškajú. Myslím si, že je preto lepšie, ak sa dievčatá prídu poradiť vopred, než ako by potom malo dôjsť k neželanému tehotenstvu. To, že sa v masmédiách často spomína táto problematika má aj istú výhodu. V podstate to zvyšuje informovanosť a v poslednej dobe sa dievčatá prídu poradiť o antikoncepcii už pred prvou skúsenosťou. Často sa stáva, že príde vyplašená dievčina, ktorej mešká menštruácia a obáva sa tehotenstva. Oneskorenie môže byť dôsledkom stresu a množstva ďalších príčin, no po týždni až desiatich dňoch meškania menštruácie je vhodné navštíviť gynekológa. V lekárňach je síce množstvo tehotenských testov, na ktoré nie je potrebný lekársky predpis, ale takýto aj negatívny test nemusí byť stopercentný."

SkryťVypnúť reklamu

Ako sme sa ďalej dozvedeli vhodným antikoncepčným prostriedkom pre mladé dievčatá, ktoré ešte nerodili (okrem abstinencie) sú i tabletky s nižšími dávkami hormónov. Je na ne potrebný lekársky predpis, avšak aj neplnoleté dievčatá, ktoré ešte nedosiahli vek 18 rokov, si ich môžu nechať predpísať bez toho, aby s nimi musel ísť ku gynekológovi rodič. Pred začatím používania hormonálnej antikoncepcie sa absolvuje niekoľko vyšetrení (pečeňové testy, krvný obraz...), na základe ktorých gynekológ posúdi vhodnosť spomínaných ochranných prostriedkov.

Mnoho dievčat sa obáva prírastku na váhe spojeného s požívaním tabletiek. "Skutočne je to veľmi častá otázka mladých žien. Môžem však povedať, že štúdie dokázali, že hormonálna antikoncepcia nevedie k zvyšovaniu váhy. Treba však podotknúť, že tabletky obsahujú hormóny, a tie môžu na každý organizmus pôsobiť inak. To znamená, že môžu mierne na prechodný čas zvýšiť chuť do jedla, no takýto hlad možno zahnať jabĺčkom a nie kúpiť si tri čokoládové zákusky.", vysvetľuje MUDr. Dobayová.

V súčastnosti existuje na trhu široký sortiment hormonálnej antikoncepcie v cenovom rozpätí asi 140 až 600 korún za trojmesačné balenie. Prirodzene existujú aj iné ochranné prostriedky, o ktorých je tiež vhodné poradiť sa s lekárom, no nie je tu nevyhnutný lekársky predpis.

A čo tie nešťastnice, ktoré nestihli zájsť do lekárne a boli "pozitívne"? Nemožno povedať ľahká, ale pomoc existuje. Je to síce krajné východisko, no niektoré dievčatá sa rozhodnú práve preň. Pre umelé prerušenie tehotenstva, teda interrupciu.

"Pred zákrokom absolvuje pacientka sériu vyšetrení. Gynekologické, kožné, interné atď. Všetko je na úhradu pacientky a zákrok aj so všetkými vyšetreniami stojí asi 3000Sk. Najčastejší problém, s ktorým sa stretávame, súvisí s tým, že ak pacientka ešte pred zákrokom nerodila, prípadne má jedno bábätko, musí z miesta trvalého bydliska priniesť lekárske potvrdenie, že najmenej pol roka dozadu nepodstúpila interrupciu. Mnoho dievčat to samozrejme chce utajiť, nuž a problém vzniká hlavne u dievčat z vidieckych oblastí.", informovala MUDr. Dobayová.

Zároveň sme sa dozvedeli, že: "Pacientka je vačšinou na druhý deň po zákroku prepustená, pokiaľ nie sú komplikácie. Umelé prerušenie tehotenstva možno vykonať najneskôr v dvanástom týždni, ak odhliadneme od výnimiek zo zdravotných dôvodov. V súvislosti s následkami zákrokov, i keď to nie je možné

zovšeobecniť, nemálo žien, ktoré podstúpili interrupciu, môže mať v budúcnosti problémy s otehotnením. Nie je to jednoznačné, ale nemožno to ani vylúčiť."

Nuž a práve preto, skôr než sa načiahnete za Eviným jablkom dobre si rozmyslite, či ste si uvedomili, čo môže nasledovať po jeho zjedení.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 047
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 866
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 302
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 442
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 048
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 636
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 048
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 482
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 385
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 046
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 143
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 009
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 592
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 048
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 482
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 385
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 046
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 143
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 009
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 592
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu