talkshow Petra Breinera "Máte niečo proti tomu?" na STV 1, tešili ste sa zbytočne. Nebude.
Programový riaditeľ STV Filo sa rozhodol nakrútený produkt neodvysielať. Podľa neho "nespĺňa podmienky, aby bol zaradený do vysielania v pôvodne určenom termíne. Moderátor v zásade nezvládol svoju úlohu a nedokázal viesť dialóg". Toľko šéf a jeho zdôvodnenie. Popisnejší nebol, na vlastnú škodu.
Breiner má totiž poruke lepšie argumenty. Tvrdí, že Filo o netradičnom poňatí roly moderátora vedel od počiatku, čo v internetovej diskusii vierohodne podložil výňatkami z námetu, schváleného mesiace pred začiatkom výroby: "Na rozdiel od všetkých ostatných show, v tejto má moderátor (...) často extrémne vyhranený názor na diskutovaný problém, ktorý v priebehu celej relácie presadzuje a konfrontuje s ostatnými účastníkmi ..." A tak ďalej, z ďalších opisov je viacmenej zjavné, že Breiner dramaturgiu svojej úlohy postavil tak, že podľa štandardných kritérií je jeho produkcia jednoducho nemerateľná.
Pripusťme však na chvíľu to, čo šíri obhajoba z Mlynskej: Breinerov prejav nemal žiadnu úroveň a podal katastrofálny výkon. Čomu, mimochodom, pritakávajú i recenzie januárového, pilotného dielu talkshow. Pripusťme aj fakt, že konečnú zodpovednosť za všetko, čo z STV vylezie, má programový riaditeľ. A že naozaj kdesi musí existovať hranica, za ktorou sú prípustné cenzorské nožnice. Napríklad keby program šíril nejakú totalitnú ideológiu, rasovú neznášanlivosť, ohrozoval všeobecnú mravnosť či urážal trebárs náboženské cítenie či morálku (toto nie je celkom názor autora, ale platných zákonov). A ak niekto nesie zodpovednosť, musí mať aj príslušné kompetencie. Pre nasadenie ktorých má k dispozícii, bohužiaľ, názor iba subjektívny.
Takže akosi všeobecne: kým dielo nezhliadneme na vlastné oči, šéfa programu za cenzorstvo pranierovať nemôžeme. Napokon, v STV sa už do vysielania nedostali z rôznych dôvodov aj iné programy. Reštrikčné právomoci - aj pokiaľ ide o posúdenie kvality produkcie - šéfovi programu proste náležia.
Ale: Špeciálne v tomto prípade Filo svoje kompetencie použiť jednoducho NESMEL. Ústredná téma Breinerovho večera totiž znela: "Načo nám je verejnoprávna televízia?" A Filo svojim kúskom práve dokázal, že TAKÁ verejnoprávna TV, v ktorej je on programovým direktorom, nám nie je na nič.
Jedným z atribútov verejnoprávnosti - ak nie najdôležitejším - je totiž poskytovanie priestoru pre spoločensky závažné, aj keď pre niekoho možno nepríjemné témy. A úplne elementárnym obsahom verejnoprávnosti by mala byť služba VEREJNOSTI, nie SEBE. Nech by bol Breinerov prejav akýkoľvek, nech by sa pred kamerami vymočil na logo STV a s celou prizvanou spoločnosťou v živom obraze roztrhali programovú štruktúru a spálili obraz Materáka, túto produkciu nesmel Filo zastaviť za žiadnych okolností. Iba a práve preto, aby ani neskrslo podozrenie, že inštitúcia, vykrmovaná z koncesií a štátneho rozpočtu, si svoju VEREJNOPRÁVNU funkciu neplní. Ak by sa po zhliadnutí tej katastrofy diváci a naše dobré city vzbúrili, potom mohol Filo s veľkou slávou povedať: Áno, pustil som to na svoju zodpovednosť a napriek všetkým nedostatkom len preto, aby ste videli, že v tejto televízii sa nebránime ani diskusii o opodstatnenosti našej existencie. Práve sme dokázali, že verejnoprávni sme.
Nemal by síce aj tak vôbec pravdu, prejavil by však istú súdnosť. Aj keď sľubuje zaradiť Breinerovu show niekedy dodatočne, je to už pod nátlakom a v škandáloznej situácii. Takže už nezmyje zo seba podozrenie, že vysielanie skrečoval preto, lebo väčšina diskutérov dospela k názoru, že "verejnoprávnosť STV neexistuje. Je etatistická a zo strany vedenia štátu nie je záujem, aby sa táto situácia nejako zmenila" (podľa Breinera).
Máte niečo proti tomu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.