nepríjemnosti spojené s vypínaním prúdu Železniciam SR, by sa mali skončiť. Západoslovenské elektrárne po troch dňoch znova zapli prúd na všetkých železničných staniciach, ktorý od pondelka začali v západnej časti Slovenska postupne vypínať pre veľké podlžnosti železníc voči elektrárňam.
Vypnutie prúdu poriadne železničiarom zavarilo. Keby sa stala nehoda na železničnom priecestí, pretože nefungovalo signalizačné zariadenie alebo rampy, vinný by bol buď rušňovodič, alebo prevádzkový pracovník. Našťastie sa vypnutie prúdu obišlo bez nehôd.
"Zodpovedný za prípadnú nehodu by bol konkrétny pracovník železnice, ktorý je v službe. Keď vypnú prúd, je jeho povinnosťou prejsť na iný spôsob zabezpečenia jazdy vlakov. Telefonicky koordinuje vlaky, výhybky musí prehadzovať manuálne, lebo náhradné zdroje sú staré a fungujú slabo, naftové agregáty sú tiež v zlom stave. Po vypnutí prúdu na priecestí je na rampách batéria, ktorá automaticky rampy zatvorí. Železničiari musia potom manuálne obsluhovať rampy, kým vydrží batéria. Keď zlyhá, rampy ostanú otvorené. Vlaky musia dávať zavčasu znamenie a jazdiť tak pomaly, aby nezrazili auto, lebo autá majú vtedy prednosť. Ak sa stane nehoda na priecestí, budú chybu pripisovať rušňovodičovi. Elektrárne vystavili našich ľudí veľkému riziku," povedal hovorca Železníc SR Miloš Čikovský.
Rušňovodiči, aj službukonajúci železničiari na staniciach prežívali počas vypnutia prúdu krušné chvíle. Medzi dvoma stanicami, kde stojí vlak, býva často aj päť priecestí a rušňovodič musel vlak každú chvíľu brzdiť a znova rozbiehať. Prevádzkoví pracovníci sa hnevajú, že energetici vypli prúd na mnohých miestach bez upozornenia v čase, keď boli vlaky na trati. "Počínanie riaditeľa Západoslovenských elektrární nás mrzí o to viac, že v uplynulom týždni sme uhradili energetikom formou zápočtov spolu šesťsto miliónov korún, z toho Západoslovenským elektrárňam 137 miliónov," povedal Miloš Čikovský.
Eelektrárne prúd zapli, cez jeden problém sa vedenie železníc ako tak prehrýzlo, no čaká ho ďalší. Odborové združenie železníc žiada od vedenia ŽSR zvýšenie miezd o trinásť percent. Odborári sú v štrajkovej pohotovosti a posledný termín na možnú dohodu si odborári stanovili na zajtrajší voľný deň. Riaditeľ železníc sa stretne s odborármi večer o siedmej. Keď nedospejú k dohode, odborári sa chcú v krátkom čase rozhodnúť, akú formu nátlaku použijú, nevylučujú ani ostrý štrajk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.