Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) Andreja Babického. Toho 16. januára zadržali príslušníci ruských ozbrojených jednotiek, keď odchádzal z čečenskej metropoly Groznyj a odvtedy niet o ňom potvrdených správ.
V širšom meradle autori článkov 30 ruských médií upozorňujú na rastúce siahanie na slobodu tlače v Rusku, informuje francúzsky denník Le Monde.
"Moc nemôže ostať nepotrestaná!", "Požadujeme priehľadné prešetrenie" zmiznutia Andreja Babického, uviedli autori článkov. Denník Obščaja gazeta zvýšil vydanie osobitného čísla na 30.000 kusov a v Moskve ho rozdávali zadarmo.
Zväz ruských novinárov uviedol, že "prvýkrát po niekoľkých rokoch sa na slobodu slova začína systematicky útočiť". Ďalej predstavitelia zväzu v médiách napísali, že to, čo "sa stalo s Andrejom Babickým, nie je izolovaný prípad dnešného života, ale táto aféra predstavuje skôr obrat v boji za tlač slúžiacu spoločnosti, a nie úradnej moci".
K tejto kampani sa pripojila aj súkromná televízna stanica NTV a denníky Segodňa a Sovetskaja Rossija. Naopak, ďalšie veľké denníky ako Izvestija, Nezavissimaja Gazeta ani Trud sa k nej nepridali.
Štvrtýkrát za uplynulých 10 rokov sa ruskí novinári spojili a uverejnili spoločné vydanie na znak protestu. Prvý raz tak urobili v auguste 1991. Vtedy ešte sovietske médiá prejavili nesúhlas s úsilím "zatvoriť im ústa" po neúspešnom štátnom prevrate proti vtedajšiemu prezidentovi ZSSR Michailovi Gorbačovovi. V roku 1993 ruskí novinári spoločne protestovali proti cenzúre, zavedenej deň po tom, ako dal Boris Jeľcin strieľať na parlament. V novembri 1994 sa novinári spojili po zavraždení novinára Dmitrija Cholodova, ktorý sa zaoberal korupciou v armáde. O mesiac neskôr sa začala prvá ozbrojená intervencia do Čečenska, dodáva denník Le Monde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.