na otázke týkajúcej sa rastu miezd. Kým odborári zo svojej počiatočnej požiadavky - zvýšiť platy o 13 percent - upustili a súhlasia aj so mzdovým nárastom o 10 percent, podľa vedenia ŽSR nie je možné ani zníženej požiadavke kvôli súčasnej ekonomickej situácii vyhovieť. Je ochotné platy zvýšiť v priemere o tristo korún, čo predstavuje 2,4-percentný nárast. Pôvodný návrh kolektívnej zmluvy, ktorý ŽSR predložili, síce predpokladal rast miezd vo výške inflácie, teda 10 percent, ale na základe výsledkov hospodárenia museli ŽSR svoj návrh stiahnuť. Nedeľnajšie rokovania teda skončili fiaskom a odbory preto vyzvali železničiarov k štrajku.
"Po ukončení nedeľňajšieho rokovania, ktoré nedospelo k úspešnému výsledku, začal svoju činnosť Štrajkový výbor odborových centrál na ŽSR ako aj štrajkové výbory v jednotlivých centrách," informoval nás Imrich Sedláček, predseda Odborového združenia železničiarov. "Pre vyhlásenie štrajku je potrebné získať súhlas nadpolovičnej väčšiny zamestnancov železníc. Krátko po polnoci sme v zmysle zákona o kolektívnej zmluve začali expedovať hárky na podpis. Podľa predbežných prieskumov sa nám podarí získať podporu zamestnancov, pretože sú si plne vedomí toho, že sa riešia ich sociálne pomery, životná úroveň ich rodín. Žiadame rast miezd minimálne o desať percent, ponúkané 2,4 percenta sú absolútne neprijateľné. Sme si vedomí škôd, ktoré by ŽSR vznikli v dôsledku štrajku, v každom prípade však trváme na konečnej dohode, ktorá uspokojí nároky zamestnancov. Keďže pôvodne vedenie ŽSR deklarovalo mzdový rast o desať percent, následné stiahnutie tohto návrhu vnímame ako podraz. Predpokladám, že dostatočný počet podpisov na vyhlásenie štrajku zozbierame do desiatich dní. Je najvyšší čas, aby do riešenia problému vstúpila aj vláda, keďže štát si stále neplní svoje povinnosti voči ŽSR dané samotným zákonom o štátnom rozpočte."
Imrich Sedláček vyhlásil, že zamestnanci sú informovaní aj o možných následkoch, ktoré budú musieť po vstúpení do štrajku znášať. Už podpisom súhlasu s vyhlásením štrajku zamestnanec stráca nárok na vyplatenie mzdy či sociálnych dávok počas celej doby trvania štrajku.
Generálny riaditeľ ŽSR Andrej Egyed v súvislosti s aktivitami odborárov vydal včera výzvu ku všetkým železničiarom. Okrem iného upozorňuje na to, že jeden deň trvania štrajku bude ŽSR stáť asi 60 miliónov korún. Navyše výpadok v železničnej doprave sa môže prejaviť aj v následnom poklese výkonov, keďže niektorí dopravcovia sa môžu definitívne prikloniť k iným druhom dopravy. Pokles výkonov by sa potom nutne odrazil v prepúšťaní na železnici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.