susednej krajiny. Je to asi 30-ročná, vydatá žena s rodinou. Pred dvoma rokmi bola na dovolenke na východnom Slovensku, kde bývala u svojej tety. Jeden večer si pani Eva vyšla posedieť so známym do reštaurácie. Okolo polnoci už doprava nechodila, preto jej nemotorizovaný spoločník ponúkol, že do miesta jej pobytu ju môže odviezť jeho kamarát. Ten ju veľmi ochotne zobral do auta. Cestou však zamieril von z mesta. Tam ďaleko mimo obydlí pani Eva prežila peklo, ktoré v nej ešte aj po rokoch vyvoláva traumatické stavy. Keď prišla v tú noc dobitá domov k tete, nechcela o znásilnení informovať políciu. Príbuzní však sami zavolali na číslo 158. Tak sa rozbehla vyšetrovacia mašinéria.
Pani Eva po dovolenke odcestovala späť do Maďarska. Predtým, ako sa vrátila svedčiť na Slovensko, sa v mieste bydliska obrátila na poradňu pre obete násilných činov a tam dostala informáciu, že podobná inštitúcia je i na Slovensku. Napokon sa dostala do rúk občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia v Bratislave.
"Pre obete násilia je rovnako traumatizujúce ako samotný čin, že pri vyšetrovaní sa musia znova konfrontovať s páchateľom," hovorí riaditeľka Pomoci obetiam násilia Jana Šípošová, "v niektorých štátoch už je bežné, že obete vypovedajú ako svedkovia cez telemost. U nás zatiaľ nie. Aby sa čo najviac znížili dôsledky tejto sekundárnej viktimizácie, naše združenie využíva možnosť sprevádzať obeť na súde, a keď skončí svoju výpoveď, ju aj zastupovať."
Prvá poradňa Pomoc obetiam násilia začala u nás pôsobiť ešte v roku 1997. Jej vyškolení dobrovoľníci poskytli doteraz bezplatne pomoc asi 300 ľuďom. A to bez jedinej koruny od štátu. Veľké úsilie vynakladá aj na to, aby sa našli prostriedky na okamžitú pomoc obetiam bez ohľadu, či bude obeť odškodnená od páchateľa.
"Štát odsúdi páchateľa za to, že porušil jeho zákony. Tým sa však obeti nekompenzuje škoda. Obeť by mal odškodniť tak páchateľ ako i štát - ten za to, že zlyhal ako garant bezpečnosti," uzavrela Šípošová.
Dnešný Európsky deň obetí zločinu si pripomínajú organizácie na celom svete. Tieto inštitúcie, podporujúce práva obetí násilných činov, vznikali asi od 70. rokov. V roku 1989 založili Európske fórum služieb obetiam (15 štátov), sídliace v Londýne - jeho členom sa stane v máji 2000 aj slovenská Pomoc obetiam násilia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.