apríla, informovala v nedeľu ruská tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na poverenca ruskej vlády pre Čečensko, vicepremiéra Nikolaja Košmana. Pôvodne mal byť Groznyj uzatvorený do 1. marca.
Podľa vyhlásenia oficiálnych miest v Moskve je dôvodom na predĺženie uzatvorenia Grozného odmínovanie celého územia mesta a nebezpečenstvo epidémií, ktoré by mohli vypuknúť s príchodom teplejšieho ročného obdobia.
Podpredseda vlády Košman medzitým vymenoval ďalších proruských primátorov miest, ktoré počas päťmesačného vojnového ťaženia v Čečensku obsadila ruská armáda.
Civilisti, ktorí zostali v Groznom, dostávajú teplé jedlo a chlieb. V meste je však nedostatok vody. Oficiálne miesta v Moskve ešte stále neoznámili, kde budú po svojom návrate do totálne zničeného Grozného bývať desaťtisíce utečencov.
Brusel - Európska komisia (EK) vyjadrila včera hlboké znepokojenie nad zvyšujúcim sa počtom správ z tzv. filtračných táborov v Čečensku, v ktorých ruské vojenské sily údajne hrubým spôsobom porušujú ľudské práva väznených osôb. "Komisia je veľmi, veľmi znepokojená správami z Čečenska," uviedol na brífingu v Bruseli hovorca EK pre vonkajšie vzťahy Gunnar Wiegand. Komisár Európskej únie (EÚ) Chris Patten poznamenal, že "tieto správy opäť potvrdzujú nevyhnutnosť zriadiť stálu misiu medzinárodných pozorovateľov v regióne s neobmedzeným prístupom do Čečenska."
Podľa správ rôznych európskych denníkov a niekoľkých humanitných organizácií dochádza v tzv. filtračných táboroch v Čečensku ku každodennému mučeniu a znásilňovaniu väznených osôb, pričom medzi zadržiavanými sú aj ženy, deti a starí ľudia. Tábormi má údajne prejsť 150 000 Čečencov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.