obyvateľov nášho štátu nepriateľstvo. Je teda na čase hovoriť otvorene o rasizme. Ako uviedol podpredseda vlády SR Pál Csáky, Slovensko sa pripojí k akcii 'Rok 2001 rok boja proti rasizmu a rasovej diskriminácii'. Program sa bude týkať všetkých podôb diskriminácie.
Tomu predchádza projekt 'Porraimos zabudnutý rómsky holokaust'. Spája tri rómske a dve nerómske občianske združenia s cieľom vyvolať v spoločnosti diskusiu na tému zločiny spáchané na rómskom etniku, nielen v druhej svetovej vojne. Chcú oboznámiť verejnosť s historickými koreňmi rómskej menšiny, jej tradíciami a hľadať možnosti pre zlepšenie vzájomnej komunikácie prostredníctvom obojstranného spoznávania. Uvedomujúc si nebezpečenstvo stupňovania rasizmu u nás, rozhodli sa Komunitné centrum ZOR Kežmarok, Nadácia M. Šimečku, EccE občianske združenie na podporu rozvoja regiónu východného Slovenska, Vedecký a umelecký zväz Rómov na Slovensku a Roma Gemer Rožňava, zozbierať čo najviac materiálov a svedectiev pamätníkov rómskeho holokaustu. Výsledkom by malo byť vydanie publikácie.
Projekt odštartovala putovná výstava fotografií rómskeho publicistu, básnika, spisovateľa a politika Júliusa Ravasza (1949) v galérii Kopa pri Miklušovej väznici, ktorú možno navštíviť do konca februára.
Podnetnú osvetovú kampaň proti rasizmu budú sprevádzať viaceré diskusné fóra s námetom rómskeho holokaustu. Do konca roka by malo dovedna prebehnúť 65 výstav na Slovensku, ako aj 18 expozícií po veľvyslanectvách v zahraničí. Sprievodným podujatím je literárna a výtvarná súťaž pre deti základných a stredných škôl na tému: Nenásilie v každodennom živote - AHINSA. Deti sa v nej môžu zamyslieť nad tým, prečo chceme žiť vedľa seba v Európe a prečo násilie odmietame.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.