Košice - Maliarstvo 19. storočia na východnom Slovensku má v priestoroch Východoslovenskej galérie v Košiciach svoju stálu expozíciu.
Popri nej sa však včera začala aj výstava s názvom Kresba a akvarel 19. storočia na východnom Slovensku. Tá potrvá do 2. apríla. Záujemcovia tam majú možnosť zhliadnuť viac ako osemdesiat kresieb ceruzkou, uhľom, rudkou, kriedou a perom, ako aj akvarelov a kombinovaných techník. Expozícia mapuje obdobie zhruba od roku 1840 po prelom storočí. Jej ťažiskom sú práce osemnástich umelcov, tvoriacich na východnom Slovensku, prípadne priamo v Košiciach. Zhruba polovicu vystavovaných exemplárov predstavujú podobizne od Júliusa Hanulu, Acháca Aranyossyho, Júliusa Benczúra, Elemíra Halásza-Hradila, Júliusa Édera či Leopolda Horovitza, prevedené hlavne uhlíkom a rudkou. Krajinomaľbu a mestské veduty zastupujú kresby perom a ceruzkou, ale aj akvarely Eugena Wallachyho, Viliama Forbergera (tatranské scenérie), Jakuba Alta (kostoly, napríklad aj dva pohľady na košický dóm), Žigmunda Bubicsa, J. Hanulu (pohľady na hradné zrúcaniny) a Ľudovíta Csordáka. Viacerými žánrami i technikami je zastúpená maliarska škola bratov Klimkovičovcov, Vojtecha, Gabriela a Františka.
Medzi ich kresbami a akvarelmi nájdeme figurálne kompozície, napríklad štúdie albánskych a talianskych typov, portrétne štúdie, krajinky a žánrové scény. Tak kresby a náčrty, ako aj samostatné diela možno chápať ako rôzne spôsoby bezprostredného záznamu reality. Umožňujú však tiež trochu iný pohľad na tvorbu známych i menej známych predstaviteľov východoslovenského maliarstva. V mnohých prípadoch totiž dokumentujú tvorivý proces, smerujúci od prvotného nápadu k finálnemu dielu, väčšinou podstatne veľkorysejšieho formátu, než sú vystavované exponáty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.