bude novela ústavy účinná, čo bude zrejme ešte v tomto roku, bude sa podľa nej znovu a podľa nového systému voliť predseda a podpredseda Najvyššieho súdu. Súdna rada predloží prezidentovi návrhy nových kandidátov a prezident ich vymenuje.
V radoch opozície sa objavili hlasy, že takýto postup likviduje Harabina, koalícia považuje taký postoj za smiešny a tvrdí, že šancu na vymenovanie má aj doterajší predseda Najvyššieho súdu. Harabin bol zvolený do funkcie vo februári 1998 na päť rokov.
V týchto dňoch problém Harabin otvoril poslanec R. Fico. "Ak niekto robí novelizáciu ústavy preto, aby odvolal predsedu Najvyššieho súdu, tak to považujem za silné kafe. Sú tam vyslovene účelové ustanovenia, ktoré by po prijatí znamenali automatické odvolanie Harabina. Je to nekorektné." Predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu L. Orosz z SDĽ označil tieto slová za typický výrok, ktorým sa Fico snaží znevažovať tvrdú osemmesačnú prácu poslancov.
Podľa predsedu Najvyššieho súdu Harabina Sudcovská rada Najvyššieho súdu v súvislosti so sporným článkom tvrdí, že ide o rektroaktivitu a dá sa to chápať i ako zásah do súdnej moci. "Stačí si spomenúť na hlasy bývalej koalície smerujúce k skráteniu funkčného obdobia prezidenta Kováča. Vtedy opozícia jednoznačne povedala, že akékoľvek skrátenie ohraničeného funkčného obdobia prezidenta by sa rovnalo protiústavnosti. Aj predseda Najvyššieho súdu je ústavným činiteľom a aj on má v ústave stanovené funkčné obdobie." Na otázku, ako si vysvetľuje skrátenie svojho funkčného obdobia, Harabin odpovedal: "To sa musíte opýtať niekoho iného."
Orosz povedal, že riešenie navrhované v novele ústavy sa uplatnilo aj pri prijatí Ústavy SR vo vzťahu ku všetkým ústavným činiteľom v roku 1992. Na poznámku, že Harabin nezostane vo funkcii celé volebné obdobie, Orosz povedal: "Závisí to od toho, akú podporu získa v Súdnej rade. Bude mať možnosť uchádzať sa o funkciu podľa nového mechanizmu." Na zmienku o protiústavnosti tohto kroku odpovedal Orosz otázkou: "A pri prijatí ústavy v roku 1992 sa porušila ústava? Porušili sa ústavné zvyklosti voči vtedajšiemu predsedovi Najvyššieho súdu Karolovi Plankovi?"
Harabin si myslí, že ustanovenia, ktoré sa použili v ústave prijatej v roku 1992 boli "nutné, pretože dovtedy mohol byť predseda Najvyššieho súdu vo funkcii bez časového obmedzenia, kým ústava zaviedla nový režim - päťročnú časovú lehotu. A preto sa toto ustanovenie do doteraz platnej ústavy muselo dať".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.