kontajnery a odpadky máme zbierať do špeciálnych vriec, ktoré si kupujeme na obecnom úrade. Účtujú si za ne 23 korún. Ale aké sú to vrecia? Sú slabé, stále sa trhajú. Potom to tu aj tak vyzerá. Smeti sú všade a ulice pomaly vyzerajú ako v Rumunsku. A kde mám tie plné vrecia zatiaľ skladovať? Kým ich prídu zbierať, trvá to aj dva týždne a za ten čas to v dome príšerne smrdí," dokončil nepokojný obyvateľ Ždane.
Vybrali sme sa teda na "miesto činu". Už po ceste, prechádzajúc cez okolité dediny, sme mali možnosť vidieť pred oplotením domov povykladané viacfarebné vrecia vrchovato naplnené odpadom. Zastavili sme v Geči pri jednom z domov.
"Áno, odpad zbierame do farebne odlíšených vriec, ktoré sme dostali na obecnom úrade. Do nich potom separujeme sklo, papier a plasty," potvrdila nám jedna z miestnych obyvateliek Geče Alžbeta Radžepovičová. Ako nám ďalej povedala, triediť odpad jej nerobí problém, v dedine si už na to zvykli.
"Akurát dnes som vrecia vyložila, majú ich prísť zbierať. Dajú to vždy dopredu vedieť, chodia tak každé dva týždne."
A čo robí s ostatným komunálnym odpadom?
"Vyhadzujem ho normálne do kontajnera, ten chodia vyprázdňovať raz do mesiaca."
Ako je to teda v Ždani, a či majú so zavedeným systémom problém, to sme sa už informovali na tamojšom obecnom úrade u starostu Ing. Jána Kokardu:
"Doteraz sme mali zavedený triedený zber, kedy občania do vriec separovali druhotné suroviny. Je pravda, že od prvého februára sme sa takto rozhodli riešiť aj otázku komunálneho odpadu. Ľudia si môžu prísť na obecný úrad kúpiť vrece po 23 korún. V cene je zahrnutý už aj odvoz odpadu, pričom vrece je určené na viac použití."
Len čo akcia začala, zamestnanci obecného úradu už zaregistrovali nespokojné hlasy obyvateľov v súvislosti s kvalitou vriec. Ubezpečili nás však, že na ich pevnejšom prevedení sa už pracuje.
"Vrecia sa chodia zbierať dvakrát do mesiaca. Ako pre obec, tak i pre občana je to lacnejšie riešenie ako bežný zber do kontajnerov," informoval nás ďalej starosta Ždane.
Obec sa vážne zaoberá ekologickým využitím odpadu a do projektu, s ktorým vypomáha aj košická Spoločnosť priateľov Zeme, sa zapojilo už trinásť obcí v okolí - ako Kokšov-Bakša, Čaňa, Geča, Valaliky a ďalšie. Okrem iného sa obyvatelia môžu na obecnom úrade kedykoľvek poradiť napríklad o probléme kompostovania.
"Triedim, všetko triedim, 'to ne problem'. Pokým po to neprídu s autom, držím vrecia v kotolni," prisvedčila babka - Jolana Gergeľová, obklopená vnúčatami. Zdalo by sa, že ľudia na nový systém zberu odpadu prirodzene nabehli, zo sťažnosti v úvode však vyplýva, že reakcie sa rôznia. To, čo je výhodné pre jedného, prestáva vyhovovať druhému. Najmä v letných mesiacoch nemusí byť veľmi príjemné držať komunálny odpad v dome, až pokým si preňho kompetentní pracovníci neprídu.
"Obyvatelia si stále môžu zaplatiť aj vyberanie kontajnerov navyše, ktoré sa robí raz za mesiac, takže nevidím problém," zareagoval starosta.
Košice si teda majú opäť raz od koho brať príklad. Tentoraz od obcí, ktorým na chrbát jedovato dýcha neďaleká spaľovňa. Tá obyvateľov prinútila zobrať veci do vlastných rúk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.