Korzár logo Korzár

Koľko "toho" potrebujete?

Lenka HARAKSINOVÁ & Palo DUŇÁKMožno i vy poznáte tú večnú tému, o ktorej sa baví skoro, ak nie každý z nás. Mladí, starší, ešte starší a... ešte

Lenka HARAKSINOVÁ & Palo DUŇÁK

Možno i vy poznáte tú večnú tému, o ktorej sa baví skoro, ak nie každý z nás. Mladí, starší, ešte starší a... ešte mladší. Chalani, dievčatá, muži, ženy. Všetci. Ak sa práve teraz usmievate, chichocete prípadne červenáte (veď každý z nás je nejaký), potom to nie je práve tá "téma", na ktorú myslíme my... Tou "našou" diskutovanou okolnosťou sú predsa peniaze! A tých asi nikdy nie je dosť. Veď povedzte sami, vystačíte s tým čo máte k dispozícii? A načo to vlastne míňate? Odkiaľ tie "prašule" beriete?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* Ivana, 20, študentka VŠ - Koľko peňazí miniem závisí od jednotlivého mesiaca a potrieb.Snáď najviac míňam počas prázdnin, vtedy som schopná minúť všetko, čo mám. Tým, že brigádujem, všetky peniaze z brigády miniem. Je to okolo 3000 až 4000 mesačne, v tom sú aj peniaze od rodičov. Momentálne, v tomto období miniem asi 1000 až 2000 korún mesačne. Najviac som schopná dať na oblečenie, jedlo a šport. Čo sa týka rodičov a peňazí, vedia to, čo chcem, aby vedeli. Čo nie, to si radšej nechám pre seba, ale väčšinou vedia, na čo míňam. Koľko by som potrebovala peňazí mesačne, aby som vyžila? Keby som mala všetko potrebné, tak akurát tých 3000 korún, no to je ozaj len mimnimum. A ak by som chcela povedať, že žijem super študentským životom, mala by som mať v peňaženke 5000 korún.

SkryťVypnúť reklamu

* Peťo, 18, študent VŠ - V poslednom čase moja spotreba stúpla, s čím veľmi nesúhlasia moji rodičia. Môže to byť mesačne tak 800 až 1200 korún, ktoré miniem hlavne na to, že si idem niekde sadnúť s priateľmi. Peňazí tých asi nikdy nie je dosť, ale ja miniem koľko potrebujem. Teda koľko mi dajú rodičia.

* Miroslava, 19, študentka VŠ - Počas skúškového obdobia utrácam viac, keďže mám viac voľného času je to približne 1500 až 2000 korún mesačne. V období semestra je to menej, teda okolo 800 až 1000 korún. Najviac som schopná minúť na jedlo, oblečenie, kino, ale aj šport, ktorý je v tejto dobe veľmi drahý. Peniaze mi dávajú rodičia vo forme vreckového, ale aký taký príjem mám aj z mojej poistky. Moji rodičia väčšinou vedia, čo si kupujem a na to, aby som v pohode vyžila, by som potrebovala na mesiac 2500 až 3000 korún.

SkryťVypnúť reklamu

* Marek, 19, bývalý študent SŠ - V priemere padne za mesiac asi tak 1500 korún, závisí to od toho, či si kúpim aj niečo na oblečenie a podobne. Zväčša to miniem na káve a podobne. Peniaze mám zo sociálky a rodičom nehovorím načo som ich dal."

* Slečna X, 17, študentka SŠ: "Neviem presne povedať koľko peňazí miniem za mesiac a (našťastie! - pozn. red.) to nevedia ani moji rodičia. Najviac ich asi miniem, keď idem niekde do mesta s partiou. Mohlo by ich byť aj viac!

MT: A čo na to rodičia?

Čo sa týka postoja rodičov, tak ten je buď niekde v pozícii "viem koľko svojmu dieťaťu dám", alebo "je mi to jedno". Zväčša však všetci dospeláci v pozícii matiek prípadne otcov zdieľajú jeden spoločný názor (opäť česť výnimkám), že do svojích ratolestí "investujú" príliš veľa. Keď si však porovnáme súčasné ceny napríklad... s cenami v dávnych časoch mladosti našich rodičov, tak sa končia akékoľvek monológy o tom, že "keď ja som bol/bola mladá, tak som toľko nerozhadzovala...a podobne. Ku slovu sa dostali aj naši živitelia a tiež nám prezradili, ako je to s financovaním ich ratolestí.

* Slavomíra - Svojím dvom synom dávam každý deň po dvacke pričom v piatok dostanú stovku, z čoho by sa mali snažiť vyžiť. Mám prehľad o tom načo míňajú, väčšinou je to na hudbu - cédečka, struny na gitaru. Ako poznám svojho staršieho syna, tak jeho mesačný rozpočet by mal byť desať tisíc.

* Jozef - Niekedy je dosť problematické "financovať" výdavky mojich troch dcér. Sú veľmi náročné, čo sa týka moderného oblečenia, kozmetiky. Dve staršie si už začali privyrábať, tej mladšej dávame týždenné vreckové. Musím platiť aj ich účty za mobilné telefóny. Mesačne ma moje dcéry stoja pomerne veľa. Zhruba tak 3500 korún.

Koľko fialových v skutočnosti vo svojom "bugiľári" máte, neraz záleží od vašej šikovnosti, šťastia (nie každý sa totiž narodil v rodine brunejského sultána), či veľkorysosti vašich rodičov. My sme si dali tú námahu a zistili sme za vás, koľko by taký - násť ročný človek potreboval peňiažkov na to, aby si mohol so spokojným srdcom povedať: Z toho sa žiť dá.

Vezmime si takú banálnu vec, akou je kino. Keď ste babou, tak máte vyhraté, keď však cikáte po stojačky, je tu problém. Za vstupné musíte platiť dvojmo, keď

to dobre rátame, tak je to takých 140 korún. Ak prirátame popcorn a nejaké pitivo, tak ste o 180 korún ľahší. Prejdime však ďalej. Raz za čas nezaškodí nvštíviť aj diskotéku. Devy to majú opäť ľahšie. Existujú totiž disky, kam ich pustia len na pekné modré, či čierne oči. Navyše nie často sa stáva, že si platia "colu" (po našom drink, pre rodičov to je krycí názov cola) samé. Chalani, už musia myslieť aj na zadné dvierka, okrem vstupného, ktoré je od 40 do 150 korún, aj na tie "coly" pre seba a potencionálnu známosť. Takže suma sumárum, na diske dole krkom pôjde minimálne 300 korún. To však nie je všetko, občas sa patrí ukázať aj v posilňovni, či na hodine aerobicu. Cena za vstupné na takéto športové aktivity, ako sa zdá, s rastúcim záujmom mladých ľudí rastie. Pri tom všetkom spriemerňovaní vás môže zvyšovanie svalovej hmoty a sebavedomia výjsť asi na 40 korún za jeden vstup. Samozrejme, že ak si kúpite pernamentku, čo to ušetríte. Ak patríte k ľuďom, ktorí tiahnu v piatok do ulíc, tak zákonite musíte rátať s tým, že váš mesačný rozpočet bude potrebovať ozdravné opatrenia. Keď to zrátame výjde nám stovka na jeden piatok (pri všetkej skromnosti), keď sú tie piatky za jeden mesiac štyri, už máte štyri stovky v čudu. Po spoločnom zrátaní nám vyšla celkom zaujímavá suma 620 korún, do úvahy sme však nebrali skutočnosť, že uvedené činnosti budete vykonávať častejšie ako raz do mesiaca. Ak by ste sa chceli venovať míňaniu peňazí s väčšou periodicitou, tak by váš mesačný rozpočet presiahol sumu dvoch tisícok. Otázne je, či je to v dnešnej dobe veľa,alebo málo??? Platí však staré známe, že peniažky hýbu svetom a záleží asi len na vás koľko ich na seba "naviažete".

Autor: KUČIERKA

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 614
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 236
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 305
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 334
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 929
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 148
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 030
  1. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  2. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  3. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  4. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 506
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 153
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 481
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 226
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 559
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 691
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 309
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 820
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  2. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  3. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  4. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 506
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 153
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 481
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 226
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 559
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 691
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 309
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 820
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu