Krajského úradu v Košiciach, kam si Tibor Šagát odbehol z výjazdového zasadania vlády v Prešove. O záveroch stretnutia informoval novinárov minister na krátkej tlačovej besede.
"Súčasný systém v zdravotníctve nie je schopný poskytnúť takú kvalitnú zdravotnícku starostlivosť, akú občan očakáva. Ten totiž chce byť vyšetrený a liečený v nemocnici čo najkratšiu dobu, doliečovať sa chce v domácom prostredí, a to musíme rešpektovať. Z toho dôvodu sa ukazuje, že mnohé naše lôžkové kapacity sú nadbytočné a stoja nás zbytočné peniaze. Preto je našim cieľom zredukovať kapacity pre akútnu starostlivosť na čísla akceptované vo vyspelých krajinách, ambícia je päť až šesť postelí na tisíc obyvateľov. Problém je, že máme minimálne dvadsať-tridsať percent lôžkových kapacít obsadených občanmi, ktorí sa z rôzneho dôvodu nemôžu odísť doliečiť domov. Preto časť redukovaných lôžok chceme poskytnúť na vznik sociálno-zdravotných lôžok, ktoré budú mať iný režim financovania," načrtol perspektívu Tibor Šagát. Za ďalšiu prioritu, týkajúcu sa kvality ošetrenia, považuje jednak profesionalitu lekárov a tiež kvalitne vybavené pracoviská, ktoré je podľa neho potrebné centralizovať.
"Pracovníci musia robiť výkony v určitej frekvencii, ak je ich málo, ohrozujú občana tým, že nemajú dostatočnú zručnosť a skúsenosť," argumentoval v prospech centralizácie minister. Podľa neho je pochopiteľné, že sa občania obávajú "zatvárania nemocníc" a že sa zdravotnícki pracovníci boja o svoju existenciu, preto sa ministerstvo rozhodlo o postupnú reštrukturalizáciu siete zdravotníckych zaradení, pričom priebežne bude vyhodnocovať jej efekt a dôsledky.
"Želáme si, aby bola prvá etapa takmer nebolestivá a prebehla len na základe odborných argumentácií. Plánovaná reštrukturalizácia si však vyžaduje dosť závažné zmeny. A na to potrebujeme vedúcich pracovníkov pripraviť," konštatoval Tibor Šagát.
Zaujímalo nás, aké postoje k reštrukturalizácii majú riaditelia zdravotníckych zariadení v našom kraji.
"Riaditeľ každého zdravotníckeho zariadenia je v zložitej situácii. Všetci od neho očakávajú, že bude bojovať za svoju nemocnicu, že sa v nej nič nezmení, ba naopak, že presvedčí okolie, že je treba renovovať, pristavovať... Transformácia je zmena myslenia a spôsobu práce, a to je veľmi ťažké. Urobili sme výmeny riaditeľov práve preto, že potrebujeme hráčov, ktorí s nami budú hrať a presviedčať ľudí, že to, čo pripravujeme, nie je proti nim. Niektorí možno zmenia kvalifikáciu alebo miesto činnosti, ale proces treba naštartovať. Samotní riaditelia sa správajú rôzne. Jedni sú ako dieťa, ktorému vezmú z rúk nožík, iní naše dôvody chápu. Ich straty sa snažíme kompenzovať," reagoval minister.
V Košickom kraji je v súčasnosti celkovo 7089 lôžok, po prvej etape reštrukturalizácie, ktorá momentálne prebieha, by malo ostať 5222 lôžok, čo predstavuje priemer 6,9 na jedného obyvateľa. V ďalších etapách sa bude počet lôžok ďalej znižovať, cieľom je zredukovať ich na spomínaných päť-šesť na tisíc obyvateľov. V poslednej, tretej etape, dôjde v priebehu tohto a budúceho roka k transformácií celého radu zdravotníckych zariadení na verejno-prospešné organizácie, neriadené priamo ministerstvom zdravotníctva - mali by prejsť na obce, alebo budú vedené charitatívnymi spoločnosťami, ktoré sa veľmi dobre osvedčili v zahraničí. Zmeny neobídu ani košické nemocnice.
"Treba napríklad veľmi starostlivo zvážiť, či nie je v Košiciach potrebné iba jedno kožné oddelenie, alebo prehodnotiť, ako je to s očnými klinikami...," naznačil Tibor Šagát.
Podľa jeho predstáv by sa tiež Detská nemocnica mohla v budúcnosti začleniť pod Fakultnú nemocnicu L. Pastura, pretože je podľa neho neperspektívne investovať do jej obnovy a rozširovania v starých priestoroch. Nejasný je aj osud košického kardiocentra, ktoré nateraz síce ostáva zachované. O jeho ďalšom osude však rozhodne medzinárodný audit. Ten posúdi opodstatnenosť existencie troch kardiochirurgických centier na Slovensku, a jedno z nich pravdepodobne zanikne. Otázne je, čo to bude to košické, alebo banskobystrické.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.