zastupiteľstva do bieleho domu nerómski obyvatelia Lunika IX, ktorým ešte pred štyrmi rokmi vtedajší primátor R. Schuster sľúbil vysťahovanie zo zdevastovaného rómskeho sídliska.
Až k slzám dojímali úprimné tváričky detí, ktoré v rukách držali tabuľky s nápismi "Aj my sa chceme vonku hrať!", "Kto vám dal právo zničiť naše detstvo."
Ich rodičia prišli na magistrát, lebo tvrdia, že už nemôžu ďalej ustupovať a čakať.
"Hoci si riadne platíme nájomné, musíme žiť na sídlisku, kde naše deti nemôžu vyjsť ani na dvor. Obávame sa šíriacich epidémii, teraz je to žltačka, čo bude, keď sa oteplí, týfus alebo cholera?" - sťažovali sa obyvatelia Lunika IX. Na ich vysťahovanie z rómskeho sídliska však mesto potrebuje okolo 50 bytov v iných mestských častiach, ktoré však vďaka šafáreniu za uplynulé roky k dispozícií nemá.
"Mesto sa snaží vaše problémy riešiť, buďte objektívni k nám a našim možnostiam. My sme tento problém nespôsobili. Komunálnych bytov zostalo v majetku mesta už len 2800 z 35 tisíc, takže aj možnosti uvoľnenia sa výrazne znížili," obraňoval seba aj súčasné vedenie mesta primátor Zdenko Trebuľa.
Obyvatelia Lunika IX primátora upozornili, že ich družstevné byty, ktoré mali, mesto uznesením v roku 1995 "znárodnilo" s tým, že sa zmluvne zaviazalo poskytnutím náhradných bytov v meste do konca roka 1998.
"Prebrali ste funkcie a platy, a čo záväzky a zmluvy," svietilo na transparente. Protestujúci žiadali primátora, aby im mesto kúpilo náhradné družstevné byty a vyriešilo ich životnú tragédiu, za ktorú považujú bývanie na Luniku IX.
"Mesto nemá peniaze na kúpu družstevných bytov, pochopte, mesto má čo robiť, aby udržalo na uzde bankárov," argumentoval primátor.
V diskusii k problému Lunika IX, ktorá sa potom na návrh poslanca M. Boritáša preniesla na pôdu košického parlamentu vystúpil poslanec M. Dittrich.
Obľúbenými argumentmi bývalého primátora R. Schustera, že mesto má majetok v hodnote 30 miliárd korún a nejaký dvojmiliardový dlh mu nemôže zlomiť väzy, sa opýtal jeho pokračovateľov, ktorí sedia vo vedení mesta, prečo vlastne nekúpia nešťastným ľuďom z Lunika IX družstevné byty.
"Alebo chcete spochybniť Schusterove slová?" - položil si rečnícku otázku poslanec Dittrich, no odpoveď nedostal. V zastupiteľstve začal hneď s podpisovaním petície na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva, ktoré by sa zaoberalo výlučne problematikou Lunika IX, šafárením s bytmi a kde by sa konečne prerokovala previerka hospodárenia s bytmi za obdobie viceprimátorovania odvolaného Š. Andrejka.
"Nemôžme sa tváriť, že čo bolo, to bolo. Vykašľať sa na prešľapy zodpovedných," zdôraznil M. Dittrich, ktorý pevne verí, že mimoriadne zastupiteľstvo sa zíde do dvoch týždňov.
Súčasný námestník primátora J. Filas, ktorý má na starosti bytovú otázku, vyhlásil, že transparentnejší spôsob prideľovania bytov pre občanov Lunika IX aký teraz zaviedol, sa už ani nedá vymyslieť. Každé dva týždne sa schádza na magistráte bytový dispečing, kde majú voľný prístup nielen obyvatelia Lunika IX, ale aj média. Každý uvoľnený byt prechádza poradou vedenia a je okamžite ponúkaný ďalšiemu v poradí. S prácou Filasa vyjadrili demonštrujúci spokojnosť, no zároveň vyhlásili, že len jeho dobrá vôľa už, žiaľ, nestačí, preto boli nútení zorganizovať akciu a upozorniť na svoju katastrofálnu situáciu. Jozef Filas povedal, že ak uvoľňovanie bytov bude pokračovať aspoň v takom tempe ako doposiaľ, mal by byť problém slušných platiacich občanov na Luniku IX vyriešený do konca tohto roka. Tým však problém rómskeho sídliska, ktoré dlhuje bytovému podniku cez 25 miliónov korún, pre mesto zďaleka nekončí. Do jeho riešenia sa však podľa slov riaditeľa BPMK M. Vargu, bude musieť zapojiť aj vláda SR spolu s parlamentom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.