Bratislava - Vláda a ministerstvo obrany chce v blízkej budúcnosti prejsť do ofenzívy a začať rozsiahlu vysvetľovaciu kampaň, prečo treba začleniť
Richard Filipko
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovensko do NATO. Po katastrofálne nízkej podpore vstupu SR do aliancie počas vojenského zásahu v Juhoslávii (18,4 percenta podporovalo NATO), sa to znova mierne obrátilo a vstup SR do NATO podporuje 39,5 percenta ľudí, no stále je to málo. Proti vstupu je 49,3 percenta a nerozhodných je vyše 11 percent ľudí.
Rozhodnutie vlády prichádza po dlhom čase slabého vysvetľovania výhod a nevýhod členstva v NATO.
Podpredseda vlády Pavol Hamžík má skúsenosti s kampaňou k NATO, ktorá bola pomerne úspešná. Pred troma rokmi sa pred referendom o vstupe do NATO podarilo presvedčiť ľudí o potrebe vstupu SR, no referendum bolo Mečiarovou vládou zmarené. Pavol Hamžík, vtedajší minister zahraničných vecí, hneď po zmarení referenda vládu opustil. "Mám pocit, že teraz je kampaň takisto dobre pripravená. Jasne by mali byť vysvetlené výhody vstupu a fakt, že je to najefektívnejší spôsob kolektívnej bezpečnosti."
Generalita slovenskej armády iniciatívu politikov oceňuje. "Verejná mienka nie je priaznivá pre naše ambície vstúpiť do NATO. Zapríčinili to negatívne reakcie na zásah NATO v Juhoslávii. Pred zásahom väčšina ľudí podporovala vstup. Chápeme názory občanov, že existuje aj paralela slovanskej príbuznosti medzi Slovenskom a Srbskom. Na druhej strane by mali všetci pochopiť hlavné strategické zámery v oblasti bezpečnostnej a ekonomickej politiky Slovenska," hovorí náčelník Generálneho štábu Armády SR Milan Cerovský. "Vstup do NATO nie je otázka módy alebo rozhodnutia úzkej skupiny politikov. Je základným záujmom Slovenska dostať sa do pozície európskeho štátu, ktorý bude mať garanciu zo strany aliancie, že v prípade akýchkoľvek bezpečnostných problémov bude možná pomoc. Potom budeme môcť primerane štrukturovať svoje ozbrojené sily, modernizovať, znížiť ich počty, zvýšiť kvalitu. Kampaň by mala pomôcť ľuďom pochopiť, že ide o nich."
Tradične kritický prezident Rudolf Schuster na hodnotiacej konferencii slovenskej zahraničnej politiky povedal, že vstup Slovenska do Európskej únie a NATO nemá zatiaľ dostatočnú propagáciu a odporúča vláde, aby preto finančne pomohla STV. Tvrdí, že vytváranie verejnej mienky pre vstup do NATO je slabé. Samotný Schuster však doteraz takisto nebol veľmi aktívny pri vytváraní verejnej mienky o vstupe do NATO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.