upozorneniam zo zahraničia sa mečiarovci počas vládnutia správali tak, že Slovensko na summite NATO v Madride v roku 1997 úplne odsunuli na vedľajšiu koľaj a SR nebola ani spomenutá. HZDS, ktoré iniciovalo referendum o vstupe SR do NATO, nakoniec do oficálnej kampane ani nedodalo svoj televízny šot. Referendum bolo nakoniec zmarené. Dnes vedenie HZDS znova hovorí o potrebe začlenenia sa do aliancie.
SDK - Všetky materské strany SDK sa jednoznačne hlásia a vždy sa hlásili k vstupu do NATO. Rezervovanejší postoj má iba predseda KDH Ján Čarnogurský. Napriek tomu spolu s bývalým lídrom DU Kukanom a predsedom DS Langošom pred referendom organizovali veľké mítingy po celom Slovensku za vstup SR do NATO. Počas vládnutia predsedu SDK Dzurindu sa zo Slovenska stal jeden z najhorúcejších kandidátov vstupu do NATO.
SNS - Nepodporuje vstup SR do NATO, o aliancii sa vyjadruje ako o agresorovi. V roku 1997 chcela vtedy Slotova SNS spolu s koaličným Ľuptákovým ZRS zaradiť v parlamente hlasovanie o uznesení, ktorým by sa parlament obrátil na Rusko so žiadosťou o garantovanie neutrality. Návrh nakoniec nepredložili.
SDĽ - Vstup do NATO podporuje. Táto strana kandidovala ministra obrany Pavla Kanisa, ktorý patrí medzi aktívnych vysvetľovačov potreby vstupu SR do NATO.
SMK - Všetky materské strany podporujú vstup Slovenska do NATO.
SOP - Od vzniku strany sa jej predstavitelia hlásili k členstvu v NATO, predseda strany Pavol Hamžík sa k NATO hlásil ešte ako minister zahraničných vecí v Mečiarovej vláde. Preto z nej hneď po zmarenom referende o vstupe SR do NATO v roku 1997 odišiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.